reklama

"BIS se podařilo odhalit, že jeden z dlouhodobých ruských vlivových agentů v České republice rozdal úplatky v hodnotě několika tisíc eur za šíření ruské propagandy. Konkrétně šlo o to, že tento vlivový agent na žádost jednoho z nejvyšších orgánů ruské státní moci rozdával tisíce eur, aby se ve veřejném prostoru šířily narativy podporující zahraničně politické zájmy Ruské federace v souvislosti s válkou na Ukrajině," citovala Koudelku kontrarozvědka na síti X.

Ředitel BIS podotkl, že k šíření informací byly využity dokonce i veřejně známé osobnosti. Slova zazněla na sněmovní konferenci o dezinformacích.

Koudelka na akci připomněl i slova prezidenta T. G. Masaryka, že lež je druh násilí. "My můžeme dodat, že je to násilí ohrožující naší svobodu, naší nezávislost, naší bezpečnost a takovému násilí nesmíme ustoupit, ale naopak musíme s ním bojovat," konstatoval.

Na dnešní odhalení už reagovala například předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). "Kreml bojuje i v ČR. Nemá tady tanky, ale podniká operace s cílem destabilizovat společnost. Lžím se musíme bránit pravdou a pomocí silných institucí," napsala na X.