Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko se bude snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

Michal Koudelka
Michal Koudelka
Foto: BIS

Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal Koudelka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně. Zpravodajské aktivity moskevského režimu považuje za rizikovější než čínské.

Koudelka cítí potřebu rozlišovat v diskuzi ohledně obranné dohody mezi demokratickou politickou debatou a proruskými dezinformačními útoky. "Dá se předpokládat, že Rusové budou využívat všech svých prostředků, aby schválení smlouvy zabránili," prohlásil ředitel civilní kontrarozvědky.

Ředitel BIS uvedl, že se ruským zpravodajským službám v poslední době zkomplikovalo působení v Česku. Upozornil však, že stále mohou monitorovat telefonickou komunikaci. "Mají k tomu dostatečné technické prostředky umístěné v objektech zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze," upozornil.

Koudelka také hovořil o dopadu dezinformací, které se například snaží rozbít jednotu NATO a snížit důvěru v instituce, zvolené politiky a stát.

Témata:  Michal Koudelka BIS (Bezpečnostní informační služba ČR) Rusko USA

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 15:43

EK zveřejnila zprávu o korupci a ohrožení právního státu, kritizuje Maďarsko a na Slovensko

Evropská komise zveřejnila zprávu za rok 2023, která odhaluje nedostatky v boji proti korupci a problémy s nezávislostí soudnictví v České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Zatímco Česko vykázalo pokrok, nadměrné využívání pravomocí a útoky na svobodu médií způsobují výrazné problémy na Slovensku a v Maďarsku. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy