Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Takto žijí Romové ve Vsetíně, kteří byli před deseti lety přemístěni

Jiří Čunek
Jiří Čunek
Foto: KDU-ČSL

Vsetín - Před deseti lety došlo ke kontroverznímu přesídlení romských občanů ve Vsetíně. Starosta a senátor Jiří Čunek za doprovodu zájmu ze strany médií i veřejnosti v roce 2006 přestěhoval Romy z rozpadajícího se domu do obytných kontejnerů. Jak se jim žije dnes?

Obyvatelé Vsetína si na tehdejší problémy živě pamatují. Problémy prý byly s vodou, odpadky, i elektřinou. "Z celkových 60 byly připojeny tři bytové jednotky. Ostatní lidé byli odpojení a byli nějakým vlastním vedením napojeni přímo na sloup. A dokonce pracovníci přenosové soustavy, kteří to zajišťovali, tam nechtěli ani chodit," řekl Blesku starosta Čunek.

"Romové žijí jenom dneškem a na zítřek nemyslí. Takže když jsme jim řekli: Vyhodíme vás na ulici, tak byli vděční za to, že se někam můžou nastěhovat, ale jenom co jsme je nastěhovali, už říkali, že to mohlo být lepší," dodává Čunek s tím, že problém nastal poté, co některé organizace za romskými obyvateli poslali právníky, kteří jim říkali, že žijí špatně. 

Někteří Romové žijí v kontejnerech dodnes. Podle vedoucí odboru sociálních věcí Anny Blechové ale musí nájemné platit, i když se často stává, že je platba zpožděna. "Pokud by jej nezaplatili tři měsíce, město by jim ukončilo podle občanského zákoníku nájemní smlouvu," řekla deníku s tím, že na vystěhování neplatiče z kontejneru stačil dluh 12 tisíc korun.

Témata:  Jiří Čunek 1 romové

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.