Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Strach Čechů z IS trvá: Džihádisté jsou hrozbou pro Evropu

Islámský stát
Islámský stát
Foto: Reprofoto YouTube

Praha - V březnu letošního roku zařadilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) do svého výzkumu několik otázek týkajících se tzv. Islámského státu a dění na Ukrajině. Konkrétně šetření v obou případech zjišťovalo, zda se lidé zajímají o vývoj situace v těchto oblastech a zda jej pokládají za bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku, Evropu a mír ve světě.

O vývoj situace v souvislosti s IS se v současnosti zajímá podle vlastního vyjádření sedm z deseti (70 %) občanů ČR, když na položenou otázku 29 % dotázaných odpovědělo „rozhodně ano" a dalších 41 % „spíše ano". Tři z deseti (30 %) dotázaných se naopak o vývoj situace nezajímají, přičemž 23 % „spíše ne" a 7 % „rozhodně ne".

Stejná otázka v případě vývoje situace na Ukrajině v porovnání s tím vykazuje zájem podstatně nižší. O vývoj situace na Ukrajině se podle svých slov zajímají necelé než dvě pětiny (37 %) občanů ČR starších 15 let, v tom 8 % „rozhodně ano" a 29 % „spíše ano", zatímco více než tři pětiny (62 %) nikoli, když 45 % uvedlo „spíše ne" a 17 % „rozhodně ne".

V součtu obou variant pozitivní odpovědi je tak deklarovaný zájem o vývoj situace na Ukrajině o 33 procentních bodů nižší než zájem o vývoj situace v souvislosti s tzv. Islámským státem. V minulosti byl v některých momentech zájem o vývoj situace na Ukrajině výrazně vyšší než v současnosti, přičemž ve svém maximu zaznamenaném v březnu 2014 byl jen o málo nižší než stávající zájem o vývoj situace v souvislosti s aktivitami tzv. Islámského státu, uvedl soc.cas.cz.

Velká většina české veřejnosti vnímá aktivity tzv. Islámského státu jako hrozbu, a to zejména pro evropskou bezpečnost (92 % celkem, v tom 63 % „rozhodně ano") a pro mír ve světě (89 % celkem, v tom 64 % „rozhodně ano"), ale v menší míře i pro bezpečnost České republiky (79 % celkem, v tom 47 % „rozhodně ano").

Ačkoli i v případě situace na Ukrajině se většina přiklání k tomu, že to je hrozbou pro evropskou bezpečnost (56 %, v tom 20 % „rozhodně ano") a zhruba polovina občanů vnímá tamní vývoj jako hrozbu pro mír ve světě (52 %, v tom 22 % „rozhodně ano") i bezpečnost České republiky (48 %, v tom 17 % „rozhodně ano"), v porovnání s tzv. Islámským státem je zde pocit hrozby výrazně méně intenzivní a častý.

Témata:  Islámský stát průzkumy Ukrajinská krize

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 11:54

Neúnosná situace v Gaze: Málo jídla, lidé umírají. Britové chtějí pomoci

Téměř třetina lidí v Pásmu Gazy se potýká s nedostatkem jídla, varovali pracovníci OSN. Izrael popírá, že by bránil dodávkám humanitární pomoci na palestinské území. Z problémů viní hnutí Hamás. Úřady jím vedené v pátek potvrdily úmrtí dalších několika podvyživených osob.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.