Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda podpoří návrh KSČM, který se týká korupce

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Praha - Návrh poslanců KSČM na rozšíření účinné lítosti u korupce vláda na svém středečním zasedání patrně podpoří. Kladně se k úpravě vyjádřila ministerstva spravedlnosti i vnitra.

Do trestního řádu chtějí komunisté vložit ustanovení, podle kterého by se mohla vztahovat i na člověka, jenž už požadovaný úplatek poskytl a hned potom to oznámil policii. Sněmovna tuto úpravu v březnu z vládní novely vypustila navzdory nesouhlasu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO).

Kabinet by měl dát k novele poslanců KSČM na středečním zasedání souhlasné stanovisko. Jen úřad místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) podle podkladů upozornil na to, že návrh vychází z dřívějšího ustanovení zákona, které nebylo kvůli nejasnostem příliš využívané.

Vládní novela po sněmovních úpravách počítá jen s tím, že policie dočasně odloží trestní stíhání člověka, pokud požadovaný úplatek slíbil a zároveň to bez zbytečného odkladu nahlásil. Vypuštění případů, kdy už byl úplatek předán, prosadil v ústavně-právním výboru a následně na plénu předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD). Tejc argumentoval tím, že novinka by zhoršila důkazní situaci. Lidé, pokud jsou žádáni o úplatek, by měli podle něho požadavek odmítnout, nebo úplatek slíbit a uvědomit policii, aby mohla předání zdokumentovat.

Autoři nynější novely, členové právního výboru Zdeněk Ondráček a Jaroslav Borka, pokládají znění schválené Sněmovnou za nedostatečné. Případů, kdy lidé byli požádáni o úplatek a v časovém presu jej poskytli, není podle nich málo. Nyní hrozí postih oběma stranám, a nemají tedy zájem úplatkářství odhalit.

Témata:  korupce KSČM vláda

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy