reklama

S návrhy ke zlepšení situace v ghettech přišel loni na jaře tehdejší ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Vlastní návrhy pak předložila i ministryně práce Michaela Marksová (oba ČSSD).

Podle Chvojkovy zprávy o plnění je zatím nejdál případné stanovení maximální výše dávky na bydlení podle nájmů v daném místě. Přehled nájemného v různých částech země by mohlo ministerstvo pro místní rozvoj dokončit do konce ledna.

Příjemci příspěvku na bydlení by měli v budoucnu dokládat také přesný rozpis nákladů. Pokud by přišli jen s paušální částkou, dávka by byla nižší.

Ministerstvo práce připravilo návod pro úřady práce, co mají při posuzování nároku na dávky sledovat a kam se mají při pochybnostech o vhodnosti ubytování či bytu obrátit, zda na hygieniky, požární dozor či stavební úřad. Ministerstvo pro místní rozvoj se zapojením stavebních úřadů do posuzování ale nesouhlasí.

Mezi další opatření patřilo stanovení stavebních a hygienických standardů. Týkaly se třeba toho, kolik lidí by mohlo na určité ploše žít. Některé byty bývají přelidněné. Dienstbier před časem uvedl, že ve vyloučených lokalitách bývá problémem i výskyt hmyzu či hlodavců.

Podle ministerstva zdravotnictví hygienici mohou konat u ubytovacích zařízení, ne v bytech. Do soukromých prostor mohou ale vstupovat při předcházení a zabránění šíření nemocí. Nynější opatření jsou tak podle resortu dostatečná.

reklama