reklama

Informaci o úmrtí muže dostala pražská záchranná služba dnes kolem 9:30 od policie. Mrtvého následně ohledal koroner. Zda byl silný noční mráz jedinou příčinou smrti, nelze zatím s jistotou říci. "Ale vzhledem k tomu, že byl nalezen venku, tak to můžeme dovozovat," doplnil mluvčí pražské záchranné služby Dominik Horn.

K lidem s podchlazením vyjížděli pražští záchranáři během pátku a dneška celkem devětkrát. "Tři lidé následky podchlazení nepřežili," uvedl Horn. Jednou z pátečních obětí byl hlídač na parkovišti v Praze-Karlíně, druhou bezdomovec, který umrzl na Libeňském mostě. Do smutné bilance dnes přibyl člověk, který umrzl v Měcholupech.

V Praze žije podle analýzy, kterou si magistrát nechal zpracovat, 4000 až 5000 lidí bez domova. Ubytovny jich využívá asi 80 procent, ostatní zůstávají na ulici, třeba kvůli svým psům nebo alkoholu. Celkem mohou pražské noclehárny přijmout kolem 800 lidí. 

Lidé bez přístřeší, kteří nechtěli riskovat nocování venku, mohli zamířit do ubytovny na lodi Hermes a do nocležen na Vackově a v Michli. Z kapacitních důvodů nebyl nikdo z nich odmítnut. "Odmítáme, jenom když je někdo úplně pod vlivem alkoholu. To ho potom odvážíme na záchytku nebo k Bulharu, kde máme centrum pro tyto lidi," doplnil ředitel Centra sociálních služeb Tomáš Ján.

Noclehárna na lodi Hermes, která kotví na Vltavě pod Štefánikovým mostem, nevybírá kvůli mrazivému počasí až do konce víkendu obvyklý dvacetikorunový poplatek za přespání.

reklama