reklama

S návrhem přísnější směrnice o střelných zbraních přišla Evropská komise koncem předloňského roku. Změnami se pokusila reagovat na teroristické útoky v Paříži.

Česko podle Sobotky pro svůj záporný postoj postrádá v unii spojence a zdá se, že Evropský parlament by mohl revidovanou směrnici schválit. „Zatím to předběžně příliš dobře nevypadá, protože se zdá, že hlavní frakce v Evropském parlamentu s tím návrhem spíše souhlasí," uvedl Sobotka.

S ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) a s právníky se chce premiér poradit o možnostech, jak by Česko mohlo na směrnici reagovat. Návrh, který se podle Sobotkových informací ještě mění pro Česko kladným i záporným směrem, podpořit nemůže kvůli „řadě nedostatků, nelogičnosti, administrativní náročnosti a do značné míry i nesmyslnosti", uvedl.

„Nejbližší naší pozici je v tuto chvíli Slovensko, eventuálně tedy Švýcarsko, které ale není členem Evropské unie, určité styčné plochy nacházíme s Polskem a s Finskem. Tím je v zásadě okruh našich potenciálních spojenců definován," uvedl premiér.

Sobotka varoval před tím, že omezení vytvoří tlak na přechod části dosud legálních zbraní do nelegální sféry. "Tendence v tomhle směru už jsou patrné," poznamenal. Premiér taky upozornil na to, že směrnice by vyostřila nálady proti Evropské unii.

reklama