Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sobotka: Česko chce bojovat proti zpřísnění držení zbraní, v EU ale nemá spojence

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při dnešních interpelacích ve Sněmovně přiznal, že je Česko v boji proti navrhované evropské úpravě o omezení držení střelných zbraní. Tato otázka je ale podle něj pro českou vládu významné bojiště.

S návrhem přísnější směrnice o střelných zbraních přišla Evropská komise koncem předloňského roku. Změnami se pokusila reagovat na teroristické útoky v Paříži.

Česko podle Sobotky pro svůj záporný postoj postrádá v unii spojence a zdá se, že Evropský parlament by mohl revidovanou směrnici schválit. „Zatím to předběžně příliš dobře nevypadá, protože se zdá, že hlavní frakce v Evropském parlamentu s tím návrhem spíše souhlasí," uvedl Sobotka.

S ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) a s právníky se chce premiér poradit o možnostech, jak by Česko mohlo na směrnici reagovat. Návrh, který se podle Sobotkových informací ještě mění pro Česko kladným i záporným směrem, podpořit nemůže kvůli „řadě nedostatků, nelogičnosti, administrativní náročnosti a do značné míry i nesmyslnosti", uvedl.

„Nejbližší naší pozici je v tuto chvíli Slovensko, eventuálně tedy Švýcarsko, které ale není členem Evropské unie, určité styčné plochy nacházíme s Polskem a s Finskem. Tím je v zásadě okruh našich potenciálních spojenců definován," uvedl premiér.

Sobotka varoval před tím, že omezení vytvoří tlak na přechod části dosud legálních zbraní do nelegální sféry. "Tendence v tomhle směru už jsou patrné," poznamenal. Premiér taky upozornil na to, že směrnice by vyostřila nálady proti Evropské unii.

Témata:  Bohuslav Sobotka zbraně EU

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.