Praha - Společná kontrola ministerstva zdravotnictví a financí odhalila, že Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) platila kapitálově propojeným pražským laboratořím OmniLab a Nemocnici svaté Alžběty téměř čtyřicetkrát vyšší částky, než je běžné. Kauzou se už zabývá policie.
Podle VZP tato zjištění spadají do doby před nástupem současného vedení a odehrála se na úrovni jedné z regionálních poboček. Nynější vedení už přijalo nápravná opatření.
"Kontrola ministerstva financí odhalila zásadní pochybení a trestuhodnou laxnost VZP při revizní činnosti. V důsledku toho přišla pojišťovna o desítky milionů korun z veřejných prostředků," komentoval výsledky prověrky ministr financí Andrej Babiš (ANO).
Kontroloři zjistili, že společnosti s ručením omezeným Nemocnice svaté Alžběty a OmniLab spolupracovaly při vykazování zdravotní péče, která byla pro pojišťovnu extrémně drahá a u níž vše nasvědčuje tomu, že buď ani nebyla poskytnuta, nebo nebyla potřebná. "Pojišťovna sice svými revizemi odhalila známky podvodného chování a s oběma poskytovateli vypověděla smlouvu, později však bez zjevného důvodu své výpovědi vzala zpět a smlouvu prodloužila," řekl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.
VZP se navíc podle ministerstva financí nezabývala extrémně vysokými náklady, které měla u pacientů odeslaných do OmniLabu Nemocnicí svaté Alžběty. Za každého pacienta poslaného sem z oddělení imunologie a alergologie Nemocnice svaté Alžběty účtoval OmniLab mezi roky 2009 a 2014 pojišťovně 25.000 až 114.400 bodů, zjistila kontrola. Za pacienty odeslané jinými ambulancemi přitom OmniLab ve stejné době pojišťovně účtoval 2000 až 3000 bodů. Úhrada za zdravotní výkony společnosti Omnilab od VZP tak postupně vzrostla z 19 milionů korun v roce 2009 až na 138 milionů v roce 2014.
Po prověrce 15 procent veřejných zakázek a veřejných zakázek malého rozsahu kontroloři upozornili na rizika neúčelného a nehospodárného utrácení peněz. Nebyl například průkazně předkládán způsob stanovení předpokládané hodnoty tendru.
Jako příklad Žurovec uvedl veřejnou zakázku malého rozsahu Dny zdraví - zdravé nohy, kdy nabídky byly hodnoceny podle ceny poradenských služeb. Ta ale tvořila pouze zhruba jedno procento celkové nabídkové ceny, která dále zahrnovala třeba také propagaci. "Ve skutečnosti pak mohla zvítězit nabídka, která by zdaleka nebyla finančně nejvýhodnější," uvedl mluvčí. Pochybení kontroloři našli také v odůvodnění účelnosti využívání peněz z Fondu prevence.
Témata: VZP, zdravotnictví, Ministerstvo financí České republiky
Související
2. února 2023 11:39
31. října 2022 15:03
11. října 2022 12:30
26. září 2022 13:47
29. srpna 2022 13:04
27. června 2022 13:10