reklama

Čanigův obhájce Petr Dítě starší označil za odpovídající trest maximálně deset let. Hlavní líčení u krajského soudu ve Zlíně pokračuje závěrečnými návrhy dalších obhájců.

Henzel zhodnotil roli obžalovaných ve skupině, která obchodovala s nelegálním lihem od Radka Březiny a kterou kromě něj řídil i jeho bratr Tomáš. Čaniga podle Henzela stál v hierarchii skupiny nad Nagyem a Sedlaříkem. Návrh trestu pro Sedlaříka zohledňuje jeho předchozí odsouzení na 5,5 roku za daňový únik a za podíl na kauze metanol. Případný trest tak bude souhrnným za všechny tyto skutky. Obchodní zástupci podle Henzela věděli, že obchodovali s nezdaněným lihem a za jeho prodej byli motivováni provizemi.

Škoda způsobená státu byla podle Henzela vyčíslena na 1,29 miliardy korun. Výrobcem byl podle obžaloby bývalý jednatel a majitel Likérky Drak Čaniga, o distribuci se podle státního zástupce starali někdejší jednatelé a majitelé distribučních firem Nápoje Cyrano Nagy a Verdana Sedlařík. Podle Henzela se v likérce v letech 2003 až 2012 zpracovalo nejméně přes pět milionů litrů nezdaněného lihu, za léta 2011 a 2012 se navíc jeho přesné množství nepodařilo zjistit.

Čaniga vinu doznal, ale množství lihu popírá. Uvedl, že se lihoviny s etiketami Likérky Drak vyráběly i jinde. Čaniga, Nagy a Sedlařík jsou stíháni pro zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Místo základní sazby až deset let jim tak hrozí o třetinu vyšší horní hranice sazby. Za účast na organizované zločinecké skupině jsou stíháni bývalí obchodní zástupci Tomáš Dreksler, Ladislav Kováč, Michal Rozumek a Pavel Rybář. Pokud budou uznáni vinnými, hrozí jim až deset let vězení. Všichni účast na obchodech s nelegálním alkoholem přiznali.

Hlava skupiny Radek Březina je za nelegální obchody s lihem nepravomocně odsouzena k 13 rokům vězení. Ostatním šesti obžalovaným olomoucký krajský soud udělil tresty od čtyř do 12 let, jeden vyvázl s podmínkou. Čtyři roky dostal Tomáš Březina. Podle verdiktu obrali stát na daních o 6,39 miliardy korun. Od loňského srpna leží kauza u vrchního soudu. Většina obžalovaných se proti rozsudku odvolala, u některých podal odvolání také žalobce.

reklama