Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Problémy na Olomoucku: Hasiči museli do služby. Kry zatarasily Bečvu, voda vytopila autosalon

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Olomouc/Brno - V Olomouckém kraji zatím zvednuté hladiny řek žádného povodňového stupně nedosáhly, přesto mají hasiči a vodohospodáři plné ruce práce. Hladiny řek na jihu Moravy jsou i přes déšť a tání sněhu nízko.

Dohromady devět jednotek hasičů zasahovalo až do 03:00 v olomoucké části Holice, kde voda z polí zaplavila autosalon. Hasiči nasadili plovoucí čerpadla a odlehčovali průtoku přes kritická místa. V některých místech pro zamezení zatopení okolních komerčních objektů vystavěli menší hráze. "Situace je nyní stabilizovaná, uvidíme, jak to bude vypadat během dne," dodala mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Voda zaměstnala také hasiče, kteří ve 02:00 zasahovali ve Vacanovicích na Olomoucku. "Voda z polí tam zaplavila komunikaci, jeden pruh byl neprůjezdný," řekla Hacsiková. Hasiči v noci vyjížděli i do zahradnictví u Velké Bystřice na Olomoucku, kde také tekla voda z pole.

Ledové kry během úterka způsobily problémy v Lipníku nad Bečvou, kde se kvůli nim vzdula hladina a zaplavila přilehlé zahrádky v záplavovém území. Vodohospodáři na jezu v Oseku nad Bečvou na Přerovsku, kde se kry nashromáždily, zasahovali i za pomocí těžké techniky až do ranních hodin. "Ve 04:00 se celou ledovou bariéru podařilo uvolnit," řekl ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Povodí Moravy v souvislosti s táním sněhu a deštěm situaci na vodních tocích sleduje, na jihu Moravy je aktuálně situace klidná. Druhý povodňový stupeň hlásí čidlo na Svratce u Veverské Bítýšky na Brněnsku. Podle Chmelaře je to ale spíš chyba měření. "Na čidlo tam pravděpodobně tlačí led, proto posílá chybná data," vysvětlil. Doplnil, že místo podnik monitoruje, a nebude-li hrozit vylití vody či nahromadění ledu, zásah se neplánuje.

"V celém povodí máme čtyři místa, kde nám čidla hlásí povodňové stupně. Ve všech případech ale jde o ovlivnění ledovými jevy," řekl Chmelař.

Těžká technika však vyjede v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku, kde se ledy nahromadily na dvou místech. "S pomocí bagrů je uvolníme tak, aby nedošlo k vylití řeky," popsal mluvčí.

Témata:  Olomoucký kraj Olomouc povodně hasiči

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 10:32

Honza Nedvěd se konečně ozval fanouškům. Vysvětlil, proč mlčí ke smrti Františka

Na Honzu Nedvěda už na pódiu moc nenarazíte, ale v červenci jeho fanoušky zaskočilo, že se neozval v den, kdy uplynuly čtyři roky od smrti jeho bratra Františka. Nakonec se lidé dočkali. Populární písničkář dokonce vysvětlil, proč momentálně nevystupuje. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.