reklama

Návrh by měl zlepšit platy zaměstnanců, peníze mají jít také na zlepšení zabezpečení sídla na pražském Strahově, vybavení příslušníků nebo nákup aut. Peníze půjdou z vládní rozpočtové rezervy proti vůli ministra financí Andreje Babiše (ANO).

„Dvojkoalice ČSSD a KDU jede perfektně a hlasuje proti nám. Platy GIBSu navýšila o 20,9 procenta, budou mít průměrný plat 55.500 korun," postěžoval si Babiš na twitteru. Koaliční partneři ANO pak podle něj naopak zabránili tomu, aby do oprav silnic nižších tříd šlo z rozpočtové rezervy namísto půl miliardy 1,5 miliardy korun. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) toto rozhodnutí hájil mimo jiné tím, že v rozpočtové rezervě jsou čtyři miliardy a vláda by s nimi na mimořádné akce měla vystačit po celý rok.

GIBS chce zvýšit počet tabulkových míst o čtyři na 254. Argumentuje tím, že se zvyšuje i počet celníků, policistů nebo vězeňských dozorců, jejichž trestnou činností se inspektoři zabývají. Téměř 54 milionů korun chce použít na platy nových a zvýšení platů současných zaměstnanců. V důvodové zprávě je uvedeno, že například v Národní centrále proti organizovanému zločinu je průměrný plat zhruba 52.300 korun, kdežto u inspekce o více než 5000 nižší.

Inspekce pak chce další tři miliony korun vložit do zlepšení zabezpečení svého sídla, asi milion do nákupu nových počítačů, šest milionů do nákupu aut nebo za téměř čtyři miliony korun chce koupit kancelářský nábytek, zbraně a pohonné hmoty.

GIBS funguje od roku 2012. Je samostatným bezpečnostním sborem, samostatná je také ekonomicky - má vlastní kapitolu ve státním rozpočtu. Kromě vyšetřování trestných činů má inspekce na starosti i tzv. zkoušku spolehlivosti, což patří mezi její výjimečné kompetence.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama