Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kardinál Vlk se pustil do komunistů. Nejprve nám vzali majetek, teď ho chtějí danit

Noc - Kostel sv. Petra a Pavla na Vyšehradě
Noc - Kostel sv. Petra a Pavla na Vyšehradě
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha – Kardinál Miroslav Vlk byl hostem na Radiožurnálu, v pořadu Dvacet minut se zastal nejen papeže Františka, který z návštěvy v Řecku přivezl uprchlíky, i kněze Tomáše Halíka, který kritizuje hlavu státu. Řeč přišla také na církevní restituce nebo uprchlickou krizi.

„Papeži Františkovi nerozumím a nevěřím mu. Nevěřím, že dělá křesťanská či humanitární gesta, myslím, že dělá gesta navýsost politická. Nepatřím ke katolické církvi, a proto do toho nemám co mluvit, ale divím se, že to v katolické církvi nevyvolává zřetelnější vnitřní pnutí," komentoval rozhodnutí papeže přivézt uprchlíky do Itálie exprezident Václav Klaus.

Podle Vlka ale papež politiku nedělá. „Jestliže Václav Klaus se domnívá, že náboženství je soukromá záležitost, potom chápu ten jeho výrok," vysvětloval. On naopak považuje návštěvu Lesbu za gesto, kterým chtěla hlava katolické církve dát najevo, že je třeba vycházet si vstříc. „Když to vidíme očima politickýma, tak se dá říct, že dělá politiku. Když to vidíme očima náboženskýma, evangelickýma, tak to tak není," dodal.

Řeč přišla také na církevní restituce. Komunisté předložili návrh na zdanění finanční části církevních restitucí. „Ti, kteří tohle vše způsobili, tak mají ještě drzost a chtějí, aby se to zdanilo, což je protizákonné a protiústavní," zlobil se vlk. Překvapuje ho prý, že to politici i veřejnost přijímají klidně.

On sám považuje návrh za populistický. „Finanční náhrady jsou podle zákona majetkem církve, a to se nemůže zdaňovat. Je nehorázné, že někdo takový návrh dává," upozorňuje. „Já bych mluvil raději o nenasytnosti komunistického totalitního režimu, který veškerý majetek církvi vzal," řekl Vlk v té souvislosti zmínil i ministra financí Andreje Babiše. „Pan Babiš jedná v tradici svých celých osobních dějin, protože sám řekl, že na Slovensku kdysi spolupracoval s komunisty. Já se divím, že on jako ministr financí mluví o předražení," uvedl kardinál.

V otázce uprchlické krize podle něj německá kancléřka Angela Merkelová „nedomyslela dopady". Vlk připouští, že s migranty přišli také teroristé, kteří byli vycvičeni na Středním východě. „Tady se zcela shoduji s názorem papeže Františka, že je zapotřebí těm lidem vyjít vstříc, ale zároveň je třeba dbát na bezpečnost státu," vysvětloval.

Jeho kolega Tomáš Halík před několika dny prohlásil, že se prezident Miloš Zeman obklopuje extremisty. „Já delší dobu sleduji samozřejmě kroky politiků a způsob výroků a jednání prezidenta Zemana a já bych spíš s profesorem Halíkem souhlasil," připustil kardinál. Netají se ani tím, že je překvapen, jak rychle se od jeho slov distancovala Česká biskupská konference. Takové prohlášení prý je zbytečné, protože nezastupuje názory celé konference. „Vyšlo půl hodiny po projevu Tomáše Halíka, a to ať mi nikdo neříká, že se biskupská konference takhle rychle shodla a vydala společné prohlášení," připomněl.

O Halíkovi se mluví jako o potenciálním prezidentském kandidátovi, podle Vlka to ale není tak jednoduché. „Těžko by byl pro celou společnost přijatelný, on sám se někde zmínil, že by to byla těžká pozice," dodal s tím, že ani on osobně do politiky vstoupit nechce, protože je už v důchodu a tento stav mu vyhovuje.

Témata:  Miloslav Vlk církevní restituce

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy