Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biskupové by vyznamenání pro Vlka ocenili. Zeman ho ale odmítl

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Česká biskupská konference (ČBK) vítá iniciativu poslanců vyznamenat zesnulého kardinála Miloslava Vlka. Prezident Miloš Zeman ho ale u příležitosti státního svátku 28. října vyznamenat odmítá.

"Tento způsob návrhu vyznamenání je zcela v duchu zákona o udělování státních vyznamenání, je však v kompetenci prezidenta republiky, který z návrhů přijme, či koho dalšího navrhne sám na vyznamenání," uvedli dnes ve společném prohlášení předseda ČBK kardinál Dominik Duka a místopředseda ČBK arcibiskup Jan Graubner.

Podle prezidenta udělal Vlk všechno pro to, aby spory mezi církví a státem byly co největší. Podle kolegia projektu Paměti národa ale Zeman o Vlkovi účelově lže a vyřizuje si osobní účty.

"Je to lež pronesená člověkem, který se nestydí vyznamenávat bývalé komunisty, udavače Státní bezpečnosti, někdejší komunistické ministry, vydírá ministra kultury ohledně vyznamenání jeho strýce, někdejšího vězně koncentračních táborů Jiřího Bradyho," komentovalo kolegium Zemanovo rozhodnutí. Jeho členy jsou třeba socioložka Jiřina Šiklová, teolog Tomáš Halík nebo šéf Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Vlk, který zemřel po těžké nemoci letos 18. března ve věku 84 let, v minulosti Zemana kritizoval. Naposledy loni na podzim za okolnosti neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). Bývalý pražský arcibiskup kvůli tomu vyzval k neúčasti na ceremoniálu 28. října na Pražském hradě.

Témata:  Miloslav Vlk Miloš Zeman státní vyznamenání

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

MotoGP v Brně slavilo úspěch, situace na silnicích už byla o poznání horší

MotoGP skončilo, dopravní kolaps odstartoval. Brno zaplnilo 220 tisíc fanoušků

Velká cena České republiky silničních motocyklů, která se po pětileté pauze vrátila na Masarykův okruh v Brně, se setkala s obrovským zájmem fanoušků. Podle oficiálních údajů promotéra navštívilo závody během tří dnů celkem 219 544 diváků. Zájem veřejnosti předčil i návštěvnost před přerušením tradice a znovu potvrdil, že MotoGP má v České republice mimořádně silnou základnu příznivců.