Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biskupové by vyznamenání pro Vlka ocenili. Zeman ho ale odmítl

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Česká biskupská konference (ČBK) vítá iniciativu poslanců vyznamenat zesnulého kardinála Miloslava Vlka. Prezident Miloš Zeman ho ale u příležitosti státního svátku 28. října vyznamenat odmítá.

"Tento způsob návrhu vyznamenání je zcela v duchu zákona o udělování státních vyznamenání, je však v kompetenci prezidenta republiky, který z návrhů přijme, či koho dalšího navrhne sám na vyznamenání," uvedli dnes ve společném prohlášení předseda ČBK kardinál Dominik Duka a místopředseda ČBK arcibiskup Jan Graubner.

Podle prezidenta udělal Vlk všechno pro to, aby spory mezi církví a státem byly co největší. Podle kolegia projektu Paměti národa ale Zeman o Vlkovi účelově lže a vyřizuje si osobní účty.

"Je to lež pronesená člověkem, který se nestydí vyznamenávat bývalé komunisty, udavače Státní bezpečnosti, někdejší komunistické ministry, vydírá ministra kultury ohledně vyznamenání jeho strýce, někdejšího vězně koncentračních táborů Jiřího Bradyho," komentovalo kolegium Zemanovo rozhodnutí. Jeho členy jsou třeba socioložka Jiřina Šiklová, teolog Tomáš Halík nebo šéf Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Vlk, který zemřel po těžké nemoci letos 18. března ve věku 84 let, v minulosti Zemana kritizoval. Naposledy loni na podzim za okolnosti neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). Bývalý pražský arcibiskup kvůli tomu vyzval k neúčasti na ceremoniálu 28. října na Pražském hradě.

Témata:  Miloslav Vlk Miloš Zeman státní vyznamenání

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.