reklama

"Novela zákona o významné tržní síle dává dobrý základ pro omezení vlivu obchodních řetězců. Chybí ale její důsledné vymáhání ze strany ÚOHS. Musím říci, že ÚOHS nekoná a tento zákon nevymáhá," řekl Toman. Rostoucí zisky obchodních řetězců podle Tomana tak platí prvovýrobci, zpracovatelé a spotřebitelé. "Ke zdražování potravin není nejmenší důvod," míní Toman.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČTK řekl, že v této oblasti by mohl "daleko lépe a intenzivněji" pracovat nejen ÚOHS, ale také ministerstvo financí. Zatímco antimonopolní úřad řeší neférové praktiky obchodníků vůči dodavatelům, ministerstvo financí má na starost kontrolu cen.

ÚOHS dnes na sněmu agrární komory kvůli údajně liknavému vymáhání zákona o významné tržní síle kritizoval i předseda zemědělského výboru Jaroslav Faltýnek (ANO), jehož stranický šéf Andrej Babiš ministerstvo financí vede. "Měli bychom se zeptat pana (předsedy ÚOHS Petra) Rafaje a kolegů, proč tento zákon není vymáhán tak, jak byl prosazen," uvedl Faltýnek.

Nový zákon o významné tržní síle nabyl účinnosti loni na začátku března. Zákon mimo jiné vyžaduje dodržování 30denní doby splatnosti faktur mezi odběratelem a dodavatelem. Znemožňuje také přenášet na dodavatele obchodní rizika a náklady obchodního řetězce, například ve formě špatného naplánování objemu potravin pro propagační akci.

Většina dodavatelů v loňském průzkumu ministerstva zemědělství uvedla, že situace se po začátku účinnosti zákona o významné tržní síle nezměnila. Osm procent si myslí, že zhoršila vyjednávací pozici u dodavatelů, 11 procent respondentů má dojem, že ji zlepšila. Podle 79 procent dodavatelů maloobchodní řetězce zneužívají své dominantní postavení na trhu.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama