Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zaorálek se zlobí: Rozhovor s HN vyzněl úplně jinak. Titulek je zavádějící

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničních věcí
Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničních věcí
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se dnes ohradit proti údajným desinterpretací, svých výroků v dnešním vydání Hospodářských novin (HN), které se týkají volného pohybu osob v Evropské unii.

"Jsem velkým zastáncem Evropské unie a volného pohybu osob. Musíme ale řešit ekonomické nerovnosti mezi členskými státy, které vedou k nedůvěře občanů v projekt evropské integrace. Toto a mnoho dalšího jsem říkal redaktorům HN. Bohužel, místo rozhovoru vyšla v HN jen jejich zavádějící interpretace," píše Zaorálek v prohlášení na webu MZV ČR.

Důrazně se ohrazudil proti titulku „Omezme volný pohyb v unii“. Je prý naprosto zavádějící.

"Nikdy jsem neřekl, že bychom měli obnovovat hranice. Šlo o tvrzení týkající se pracovních sil, ne běžného pohybu občanů! Poukazoval jsem jen na to, že musíme rozumně regulovat pohyb pracovní síly, bojovat proti politice levné práce. Volný pohyb osob je základem EU, musíme se ale zamyslet, jak regulovat pracovní trh, jak bojovat proti sociálnímu dumpingu, aby jednotný trh nešel proti občanům EU," tvrdí Zaorálek.

"Jde mi o reformu EU, abychom mohli zachovat stávající svobody a ekonomický růst v Evropě. EU je pro nás jako pro ČR životní nutnost, jen bilaterální vztahy by pro nás byly nevýhodné," napsal dále ministr.

Zaorálek také uvedl, že není paušálně proti pracovní migraci. "Příkladem toho je Ukrajina – nabízíme programy pro zaměstnání kvalifikovaných pracovníků, kteří budou mít garantovanou běžnou mzdu v oboru. Jsem však proti dovozu levné pracovní síly, proti zaměstnávání přes agentury, které vykořisťují zaměstnance z východu," uzavřel ministr.

Témata:  Lubomír Zaorálek Hospodářské noviny EU

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.