reklama

O stávce informoval předseda tamní odborové organizace Vladislav Jandásek. Odbory požadují zvýšení mezd. „Uděláme to tak, abychom ekonomicky co nejméně poškodili zaměstnavatele. Musí však už ale být vidět, že lidé jsou naštvaní," uvedl.

Původně chtěli odboráři vyhlásit výstražnou stávku na 6. dubna. „To však mají termín stávky dopravci, které podporujeme a kteří jsou na tom snad ještě hůř než my. Proto jsme termín posunuli, také abychom jim nebrali mediální prostor," uvedl Jandásek.

Do Zlína přijedou podle něj 11. dubna také představitelé jiných odborových svazů včetně předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly.

Odbory požadují buď pro letošní rok zvýšení o 30 korun na hodinu, nebo zvýšení k průměrné mzdě pro Zlínský kraj pro dané průmyslové odvětví, která je podle Jandáska nyní asi 26.500 korun. Letos by se mzda ve zlínském závodě k tomuto průměru zvýšit o sedm procent, od ledna příštího roku o deset procent a od července o 20 procent.

Podle Jandáska je průměrná hrubá mzda v závodu asi 27.000 korun. V reálu však mají pracovníci ve výrobě nejvýše asi 20.000 korun čistého, většina jich má podle něj 12.000 až 15.000 korun čistého v třísměnném provozu.

Podle Jandáska se ke stávkové pohotovosti schylovalo už loni, Mitas však coby součást českého gumárenského holdingu ČGS HOLDING koupila švédská skupina Trelleborg. Odbory poté podle Jandáska chtěly počkat, jak se k věci postaví nový majitel. Mitas má kromě Zlína závody v sousedních Otrokovicích a v Praze.

Kvůli nízkým mzdám byla před týdnem vyhlášena stávková pohotovost také v pražském závodě společnosti Mitas. Po středečním jednání s vedením firmy však odboráři připustili, že se na mzdách možná dohodnou. Zaměstnavatel jim slíbil, že nejpozději příští týden přijde s návrhem mzdových tarifů na letošní rok. Na čtvrtek plánují pražští odboráři veřejné shromáždění zaměstnanců.

Mitas je jedním z předních evropských výrobců zemědělských pneumatik. Společnosti předloni klesl zisk o 14 procent na 952,7 milionu korun. Tržby klesly o osm procent na 8,05 miliardy korun, z toho 7,7 miliardy firma utržila v zahraničí.