Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko se vloží do kauzy Michalákových. Chce prověřit poměry Denise a Davida

Eva Michaláková, matka dětí odebraných norským úřadem Barnevernet
Eva Michaláková, matka dětí odebraných norským úřadem Barnevernet
Foto: Reprofoto ČT

Praha - Česká republika se pokusí o prošetření poměrů bratrů Michalákových, kteří vyrůstají po odebrání z rodiny u norských pěstounů. Česká strana bude norské úřady znovu žádat také o to, aby chlapci měli vazbu s českým prostředím a učili se česky. V písemné odpovědi na interpelaci to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj Česko matku hochů Evu Michalákovou podpoří také při její případné stížnosti u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. ČTK Sobotkovo vyjádření poskytl výbor podporovatelů Michalákové.

Norská sociální služba odebrala české matce a otci syny Denise a Davida v roce 2011 kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. To se nepotvrdilo, soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. O zbavení Michalákové rodičovských práv k oběma synům rozhodly předloni norské úřady, otci práva ponechaly. Matka s odvoláními u vyšších instancí neuspěla a chystá se podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Pokud se Michaláková na soud obrátí, získá podle Sobotky česká vláda možnost podpořit ji. "ČR s využitím této možnosti (intervenovat ve prospěch svých občanů) počítá," uvedl premiér v odpovědi na iterpelaci.

Postup by koordinovala kancelář vládního zmocněnce pro zastupování ČR před soudem pro lidská práva. Zástupci vlády se už s advokátkou Evy Michalákové kvůli případné stížnosti do Štrasburku sešli. Diskutovali o předpokladech jejího úspěšného podání. Michaláková u evropského lidskoprávního soudu už jednou neuspěla.

Premiér uvedl, že se Česká republika "pokusí o prošetření poměrů chlapců". "Současně bude znovu aktualizován požadavek na zachování vazby chlapců s českým prostředím a zejména zdůrazněn požadavek na výuku českého jazyka," napsal Sobotka. Podle něj se po dohodě s advokátkou jeví žádost o prošetření poměrů nyní jako nejvhodnější.

Právnička Michalákové Nora Boková už dřív uvedla, že Norsko matku z ničeho neobviňuje a o rodičovská práva přišla, "protože promluvila veřejně" a informovala o kauze ve sdělovacích prostředcích. Český rozhlas pak citoval z rozsudku norského krajského soudu, podle něhož matka využívala média na úkor soukromí svých synů.

Postup vlády přivítala členka výboru podporovatelů a poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09), která se o případ dlouhodobě zajímá a premiéra interpelovala. Podle ní měl kabinet tyto kroky podniknout už dávno.

Dnes téměř dvanáctiletý Denis a osmiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách, prožili v nich většinu života. Norské úřady předloni navrhly adopci mladšího chlapce, tento záměr ale odvolací soud neschválil.

Informace o kauze odebraných sourozenců poskytují zastánci Michalákové, norské instituce se k případu od počátku nevyjadřují. Podle některých médií a expertů tak není možné si udělat jasný názor jen podle stanoviska jedné strany. Norské velvyslanectví už dřív na svém webu napsalo, že média nemusí představovat věc "na základě všech relevantních informací" a norské instituce kvůli povinnosti mlčenlivosti a s ohledem na ochranu soukromí chlapců nemohou "reagovat na nesprávná tvrzení".

Témata:  Eva Michaláková Bohuslav Sobotka Norsko

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.