reklama

Norská sociální služba odebrala české matce a otci syny Denise a Davida v roce 2011 kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. To se nepotvrdilo, soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. O zbavení Michalákové rodičovských práv k oběma synům rozhodly předloni norské úřady, otci práva ponechaly. Matka s odvoláními u vyšších instancí neuspěla a chystá se podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Pokud se Michaláková na soud obrátí, získá podle Sobotky česká vláda možnost podpořit ji. "ČR s využitím této možnosti (intervenovat ve prospěch svých občanů) počítá," uvedl premiér v odpovědi na iterpelaci.

Postup by koordinovala kancelář vládního zmocněnce pro zastupování ČR před soudem pro lidská práva. Zástupci vlády se už s advokátkou Evy Michalákové kvůli případné stížnosti do Štrasburku sešli. Diskutovali o předpokladech jejího úspěšného podání. Michaláková u evropského lidskoprávního soudu už jednou neuspěla.

Premiér uvedl, že se Česká republika "pokusí o prošetření poměrů chlapců". "Současně bude znovu aktualizován požadavek na zachování vazby chlapců s českým prostředím a zejména zdůrazněn požadavek na výuku českého jazyka," napsal Sobotka. Podle něj se po dohodě s advokátkou jeví žádost o prošetření poměrů nyní jako nejvhodnější.

Právnička Michalákové Nora Boková už dřív uvedla, že Norsko matku z ničeho neobviňuje a o rodičovská práva přišla, "protože promluvila veřejně" a informovala o kauze ve sdělovacích prostředcích. Český rozhlas pak citoval z rozsudku norského krajského soudu, podle něhož matka využívala média na úkor soukromí svých synů.

Postup vlády přivítala členka výboru podporovatelů a poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09), která se o případ dlouhodobě zajímá a premiéra interpelovala. Podle ní měl kabinet tyto kroky podniknout už dávno.

Dnes téměř dvanáctiletý Denis a osmiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách, prožili v nich většinu života. Norské úřady předloni navrhly adopci mladšího chlapce, tento záměr ale odvolací soud neschválil.

Informace o kauze odebraných sourozenců poskytují zastánci Michalákové, norské instituce se k případu od počátku nevyjadřují. Podle některých médií a expertů tak není možné si udělat jasný názor jen podle stanoviska jedné strany. Norské velvyslanectví už dřív na svém webu napsalo, že média nemusí představovat věc "na základě všech relevantních informací" a norské instituce kvůli povinnosti mlčenlivosti a s ohledem na ochranu soukromí chlapců nemohou "reagovat na nesprávná tvrzení".

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama