Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovna dnes podpořila novelu o vysílání DVB-T2

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní novelu zákona o elektronických komunikacích, která má především zajistit přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2.

Tuzemské domácnosti by tato změna měla podle odhadů vlády stát téměř pět miliard korun za pořízení nových přijímačů. Novela také zvyšuje pravomoci Českého telekomunikačního úřadu a podle vlády má také víc chránit spotřebitele v oblasti elektronických komunikací.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si podle svého dřívějšího vyjádření od předlohy slibuje tlak na levnější mobilní data. Operátoři ale tvrdí, že novela ceny pro zákazníky nesníží, protože navrhované zvýšení pokut firmám bude působit opačně.

Novela zvyšuje pokuty udělované operátorům z nynějších 20 milionů korun až na deset procent z obratu firmy. Výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund už dříve prohlásil, že zvýšení pokut nemá oporu nikde v okolních zemích. Zvyšování sankcí je podle něj nesmyslné a jde proti logice snižování cen. Když se novelou už dříve předběžně zabýval sněmovní hospodářský výbor, řekl zástupce ministerstva průmyslu poslancům, že každý správní orgán musí zvážit, zda je pokuta likvidační, či nikoli.

Novela mimo jiné zkracuje čas na změnu operátora ze 42 na deset dní. Současná délka výpovědní lhůty podle ministerstva průmyslu často nahrává tomu, aby zákazník od změny operátora upustil. Novinkou také je, že smlouvy s operátory budou muset obsahovat možný maximální rozsah jejich jednostranné úpravy a také povinnost operátora informovat spotřebitele o možnosti od smlouvy při změně podmínek bez sankcí odstoupit. Dosud se tak dělo jen při zhoršení podmínek smlouvy.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky televize

Související

Aktuálně se děje

7. září 2024 9:09

Válku to nerozhodne, reagoval Austin na požadavek ohledně úderů do hloubi Ruska

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy