Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelení chtějí v Senátu změnit stavební zákon, předloha může skončit u Ústavního soudu

Matěj Stropnický /SZ/
Matěj Stropnický /SZ/
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Sněmovna ve středu schválila novelu stavebního zákona, a norma tak nyní míří do Senátu. Zelení dnes avizovali, že ji tam chtějí změnit. Nelíbí se jim pozměňovací návrh poslance Jaroslava Foldyny (ČSSD). Ve hře je i stížnost k Ústavnímu soudu.

Sněmovna ve středu schválila rozsáhlou novelu stavebního zákona, která umožní mimo jiné sloučit nyní oddělené územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (tzv. EIA).

Podle Foldynova návrhu nebudou moci spolky zasahovat do správního řízení, ale budou se moct vyjadřovat pouze k řízení podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Foldyna argumentoval tím, že to ulehčí život investorům.

"Je potřeba říct, že se nejedná jenom o spolky, které mají u veřejnosti občas pověst těch, kdo zdržují některé stavby. Jedná se o veškerou účast veřejnosti, tedy o jakéhokoli jednotlivce, který bydlí v blízkosti nějaké hypotetické stavby," uvedl dnes předseda Zelených Matěj Stropnický. "Co se týká účasti veřejnosti na povolovacích řízeních, to znamená návrat před listopad 1989," dodal.

Správní řízení se přitom podle něj významně nezrychlí, protože se nesnížil počet úřadů, které musí ke stavbám vydat stanovisko.

Zelení se prostřednictvím svých zástupců v Senátu pokusí Foldynův pozměňovací návrh ze zákona vypustit. Pokud by se to nepodařilo, strana by zvážila i přípravu podání k Ústavnímu soudu.

Témata:  stavebnictví Matěj Stropnický Senát Parlamentu České republiky Jaroslav Foldyna Strana zelených

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy