Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec ucpaných silnic? Babiš má plán

Dálnice D52
Dálnice D52
Foto: Lukáš Kňazovický, EuroZprávy.cz

Praha - Ministr financí a předseda hnutí ANO se inspiruje modely ze zahraničí. Sympatický mu je především švýcarský systém referend. Zmiňuje ho na stránkách hnutí v souvislosti s problematickou výstavbou dálnic v Česku.

Andrej Babiš chválí systém referend, jak funguje ve Švýcarsku zejména proto, že o některých důležitých věcech rozhoduje lid místo politiků. V Česku je dle jeho mínění takovou důležitou věcí výstavba dálnic. Podle Babiše je pomalá výstavba českých dálnic důkazem neakceschopnosti a neefektivity našeho politického systému.

Výstavbu dálnic považuje Babiš za národní zájem Česka. Připouští, že jde o věc vysoce odbornou a plánování, kudy které dálnice vedou, jsou technickou a složitou věcí. Referendum by však navrhl například v případě, kdy by lidé mohli rozhodnout a vybrat si jednu z variant, kudy dálnice povede. Rozhodli by i o tom, kdy by měla dálnice být vyhotovená. „Politici a úředníci by to pak prostě museli vyřešit,“ píše.

V praxi by tak lid dostal do rukou silnou zbraň. Dal by státu najevo, že souhlasí s vyvlastněním potřebných pozemků. Právě výkup pozemků je hlavní příčinou zdlouhavé výstavby českých dálnic. Podle ministra si dokonce některé advokátní kanceláře staví živobytí na blokování výstavby dálnic. Stát by měl správně pozemky vyvlastnit za přiměřenou náhradu a ne za ceny mnohonásobně vyšší. Babiš by pozemky vyvlastnil „prostě“ rychle a ve veřejném zájmu.

Referendum by mělo dle Babiše být celostátní a obecné, lidé by hlasovali o dálnici jako celku, nikoliv o jednotlivých úsecích. Hnutí ANO je dle jeho slov první, kdo se snaží problém s nevýstavbou dálnic v Česku něco systémově udělat. Babiš varuje, že pokud se problematika nebude řešit teď, můžeme „do smrti stát v zácpách“.

Témata:  Andrej Babiš dálnice Hnutí ANO

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.