Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec ucpaných silnic? Babiš má plán

Dálnice D52
Dálnice D52
Foto: Lukáš Kňazovický, EuroZprávy.cz

Praha - Ministr financí a předseda hnutí ANO se inspiruje modely ze zahraničí. Sympatický mu je především švýcarský systém referend. Zmiňuje ho na stránkách hnutí v souvislosti s problematickou výstavbou dálnic v Česku.

Andrej Babiš chválí systém referend, jak funguje ve Švýcarsku zejména proto, že o některých důležitých věcech rozhoduje lid místo politiků. V Česku je dle jeho mínění takovou důležitou věcí výstavba dálnic. Podle Babiše je pomalá výstavba českých dálnic důkazem neakceschopnosti a neefektivity našeho politického systému.

Výstavbu dálnic považuje Babiš za národní zájem Česka. Připouští, že jde o věc vysoce odbornou a plánování, kudy které dálnice vedou, jsou technickou a složitou věcí. Referendum by však navrhl například v případě, kdy by lidé mohli rozhodnout a vybrat si jednu z variant, kudy dálnice povede. Rozhodli by i o tom, kdy by měla dálnice být vyhotovená. „Politici a úředníci by to pak prostě museli vyřešit,“ píše.

V praxi by tak lid dostal do rukou silnou zbraň. Dal by státu najevo, že souhlasí s vyvlastněním potřebných pozemků. Právě výkup pozemků je hlavní příčinou zdlouhavé výstavby českých dálnic. Podle ministra si dokonce některé advokátní kanceláře staví živobytí na blokování výstavby dálnic. Stát by měl správně pozemky vyvlastnit za přiměřenou náhradu a ne za ceny mnohonásobně vyšší. Babiš by pozemky vyvlastnil „prostě“ rychle a ve veřejném zájmu.

Referendum by mělo dle Babiše být celostátní a obecné, lidé by hlasovali o dálnici jako celku, nikoliv o jednotlivých úsecích. Hnutí ANO je dle jeho slov první, kdo se snaží problém s nevýstavbou dálnic v Česku něco systémově udělat. Babiš varuje, že pokud se problematika nebude řešit teď, můžeme „do smrti stát v zácpách“.

Témata:  Andrej Babiš dálnice Hnutí ANO

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.