reklama

"Současný systém potřebuje pouze vychytat slabiny, aby nebylo možné jej zneužívat. Může však fungovat i bez stavění nových bytů," uvedla Adamová na tiskové konferenci. Nabízení podporovaných bytů podle ní povede potřebné k větší závislosti na státu. Další slabinu návrhu pak TOP 09 vidí v riziku vytváření uzavřených lokalit s nájemníky, kteří jsou zadlužení, nedodržují základní pravidla soužití a nepracují.

Návrh jednoho z prioritních zákonů ČSSD budou dnes poslanci projednávat v prvním čtení. Výhrady k němu má například i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), ještě ve Sněmovně chce omezit počet lidí, kteří by na pomoc dosáhli. Upřesnit okruh možných příjemců podpory chce při projednávání návrhu i vládní KDU-ČSL. Místopředseda lidovců Jan Bartošek novinářům řekl, že normu dnes KDU-ČSL propustí do druhého čtení, v něm bude chtít ale úpravy, například sociální bydlení přímo spojit se sociálními službami.

Sociální byt měli dostat podle návrhu zákona lidé, kteří půl roku žijí po ubytovnách, ústavech či azylových domech, a také ti, kteří vydávají za přiměřené bydlení přes dvě pětiny svých příjmů a nezůstane jim ani 1,6násobek životního minima. Když se zákon do voleb stihne přijmout, první lidé v nouzi by o sociální byt mohli žádat úřady od pololetí příštího roku. Získat by ho pak měli nejpozději do půlky roku 2020.

Existovaly by dva druhy sociálních bytů - s podporou sociálních pracovníků a bez ní. Obce by se mohly dobrovolně rozhodnout, zda sociální bydlení budou mít. Pokud by sociální byty radnice přidělovat nechtěly, zajistil by je místo nich Státní fond rozvoje bydlení. Přidělit by je měl do tří let.

reklama