Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

TOP 09 varuje: Zákon o sociálním bydlení neomezí obchod s chudobou

TOP 09 má nové logo
TOP 09 má nové logo
Foto: TOP 09

Praha - Zákon o sociálním bydlení, jak ho připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) a schválila vláda, nezabrání podle opoziční TOP 09 takzvanému obchodu s chudobou a daňové poplatníky bude stát desítky miliard korun. Poslanci TOP 09 ho proto nepodpoří. Pomoct lidem v bytové nouzi by podle místopředsedkyně strany Markéty Adamové mohlo sloučení dvou dávek - příspěvku na bydlení a doplatku na bydlení - a vytvoření závazné cenové mapy. Úpravy návrhu zákona budou požadovat koaliční partneři sociálních demokratů - hnutí ANO a KDU-ČSL.

"Současný systém potřebuje pouze vychytat slabiny, aby nebylo možné jej zneužívat. Může však fungovat i bez stavění nových bytů," uvedla Adamová na tiskové konferenci. Nabízení podporovaných bytů podle ní povede potřebné k větší závislosti na státu. Další slabinu návrhu pak TOP 09 vidí v riziku vytváření uzavřených lokalit s nájemníky, kteří jsou zadlužení, nedodržují základní pravidla soužití a nepracují.

Návrh jednoho z prioritních zákonů ČSSD budou dnes poslanci projednávat v prvním čtení. Výhrady k němu má například i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), ještě ve Sněmovně chce omezit počet lidí, kteří by na pomoc dosáhli. Upřesnit okruh možných příjemců podpory chce při projednávání návrhu i vládní KDU-ČSL. Místopředseda lidovců Jan Bartošek novinářům řekl, že normu dnes KDU-ČSL propustí do druhého čtení, v něm bude chtít ale úpravy, například sociální bydlení přímo spojit se sociálními službami.

Sociální byt měli dostat podle návrhu zákona lidé, kteří půl roku žijí po ubytovnách, ústavech či azylových domech, a také ti, kteří vydávají za přiměřené bydlení přes dvě pětiny svých příjmů a nezůstane jim ani 1,6násobek životního minima. Když se zákon do voleb stihne přijmout, první lidé v nouzi by o sociální byt mohli žádat úřady od pololetí příštího roku. Získat by ho pak měli nejpozději do půlky roku 2020.

Existovaly by dva druhy sociálních bytů - s podporou sociálních pracovníků a bez ní. Obce by se mohly dobrovolně rozhodnout, zda sociální bydlení budou mít. Pokud by sociální byty radnice přidělovat nechtěly, zajistil by je místo nich Státní fond rozvoje bydlení. Přidělit by je měl do tří let.

Témata:  sociální bydlení TOP 09 Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.