Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřel chemik Michael Heyrovský, syn nositele Nobelovy ceny

Náboženství, ilustrační fotografie
Náboženství, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Ve věku 84 let zemřel před týdnem elektrochemik Michael Heyrovský, syn zakladatele polarografie a nositele Nobelovy ceny za chemii Jaroslava Heyrovského.

Poslední rozloučení s Michaelem Heyrovským se bude konat v pátek v obřadní síni na Olšanských hřbitovech. Média o tom dnes informovala Jitka Macháčková z Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského.

Celý život působil Michael Heyrovský jako vědec v Ústavu fyzikální chemie Akademie věd ČR, který nese jméno jeho otce. Byl autorem či spoluautorem více než stovky odborných publikací z oblasti polarografie a voltometrie. Stál rovněž u zrodu Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského, který podporuje nadané středoškolské studenty.

Michael Heyrovský se narodil v roce 1932 v Praze. Vystudoval chemii na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1962 až 1965 absolvoval studijní pobyt na universitě v Cambridgi, kde získal doktorský titul. V letech 1967 až 1968 pracoval na univerzitě v německém Bambergu jako stipendista Humboldtovy nadace.

Témata:  vědci úmrtí

Související

Aktuálně se děje

15:10

8:33

Velikonoce jsou tady. Češi dnes slaví Velikonoční pondělí

Dnes je Velikonoční pondělí, významný den křesťanských i lidových tradic, který uzavírá velikonoční svátky. V mnoha českých domácnostech se od rána dodržují zvyky spojené s pomlázkou, barvením vajíček a přáním dobrého zdraví a štěstí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Marihuana

Komentář

Světový den marihuany: Aneb když kulturní symbol narazí na politickou moc

Marihuana už dávno není jen symbolem rebelie nebo svobody – stala se politickým nástrojem, kulturním hnutím i předmětem vážných debat o právu, zdraví a odpovědnosti. Zatímco v některých zemích už je její legálnost běžnou realitou, jinde stále budí vášně. A v Česku? Tam pomohla vyšvihnout do sněmovny Piráty, ale také ukazuje, jak těžké je přejít od kampaní k systémové změně.