Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemanovi důvěřuje 59 procent občanů. A co vláda a Sněmovna?

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Karlovarském kraji
Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Karlovarském kraji
Foto: www.hrad.cz

Praha - V reprezentativním šetření CVVM byla v únoru 2016 vybraným občanům položena otázka, zda důvěřují základním ústavním institucím. Sledování důvěry ústavním institucím je pravidelnou součástí šetření, což umožňuje mapovat vývoj názorů veřejnosti v dlouhodobém časovém horizontu.

V únoru 2016 prezidentovi republiky důvěru vyjadřovalo 59 % občanů, v tom 17 % prezidentovi důvěřovalo „rozhodně" a 42 % „spíše". Naopak nedůvěru prezidentovi republiky vyjádřilo 38 % respondentů, v tom 24 % „spíše" a 14 % „rozhodně". 3 % oslovených se nedokázala rozhodnout a zvolila odpověď „nevím".

Vládě v porovnání s prezidentem republiky důvěřuje pouze menšina veřejnosti ve výši dvou pětin (40 %), když 4 % dotázaných vládě „rozhodně důvěřují" a 36 % jí „spíše důvěřuje". Výrazně nadpoloviční většina (57 %) občanů vládě nedůvěřuje, v tom 16 % jí „rozhodně nedůvěřuje" a 41 % „spíše nedůvěřuje". Zbývající 3 % se nedokázala vyjádřit, uvedl soc.cas.cz.

Poslanecká sněmovna má důvěru 28 % občanů, více než dvě třetiny (68 %) jí nedůvěřují. Senát je hodnocen nepatrně lépe, když tři z deseti dotázaných mu vyjadřují důvěru (30 %) a tři pětiny (61 %) Senátu nedůvěřují.

Na krajské (a v případě hlavního města Prahy magistrátní) úrovni se podíly důvěry a nedůvěry zhruba vzájemně vyvažují. Krajským zastupitelstvům 42 % dotázaných důvěřuje, zatímco podíl nedůvěry činí 41 % a zbylých 17 % se nedokáže rozhodnout.

V případě hejtmanů (a v Praze primátora) se podíl důvěry pohybuje nepatrně níže, když důvěru zde vyjádřilo 39 % dotázaných, zatímco nedůvěra dosahuje 42 % a zbývajících 19 % oslovených uvedlo odpověď „nevím".

Podstatně lépe jsou na tom obecní zastupitelstva, případně zastupitelstva městských částí a starostové, jimž důvěřuje více než třípětinová většina občanů. Konkrétně v případě obecních zastupitelstev podíl důvěry dosahoval 62 %, v tom 12 % obecním zastupitelstvům „rozhodně důvěřuje" a 50 % jim „spíše důvěřuje". Podíl nedůvěřujících u obecních zastupitelstev činí necelou třetinu (32 %), přičemž „spíše" jim nedůvěřuje 22 % a „rozhodně" 10 %.

Starostové jsou na tom ještě o trochu lépe, když důvěru jim vyjádřilo 64 % občanů, v tom 17 % „rozhodně" a 47 % „spíše", nedůvěra ke starostům pak dosáhla tří desetin (30 %), když 20 % respondentů podle svých slov starostům „spíše nedůvěřuje" a 10 % jim „rozhodně nedůvěřuje".

V porovnání s předchozím šetřením z ledna 2016 mírně poklesla důvěra k Poslanecké sněmovně (o 5 procentních bodů) a k vládě (o 4 procentní body), v obou případech při vzestupu podílu nedůvěry (shodně o 5 procentních bodů). Mírný vzestup podílu nedůvěřujících v porovnání s předchozím šetřením byl zaznamenán též u hejtmanů.

V prosinci 2014 důvěra prezidentovi dosáhla po velkém listopadovém propadu svého absolutního minima 34 %, avšak v průběhu roku 2015 se zvýšila o 25 procentních bodů na stávajících 59 % a přiblížila se naopak ke svému historickému maximu z dubna 2013. V posledních třech měsících se přitom důvěra prezidentovi stabilizovala na aktuální relativně vysoké hodnotě.

Témata:  průzkumy Miloš Zeman vláda

Související

Aktuálně se děje

8:55

Tajemství vztahu Jiřiny Bohdalové a Václava Havla. Byla z toho pěkná šlamastyka

Česko si v listopadu tradičně připomínalo události sametové revoluce, která změnila i osudy Jiřiny Bohdalové. Se změnou režimu v tehdejším Československu se neodmyslitelně pojí jméno Václava Havla. Jaký byl vztah legendární herečky a slavného dramatika? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy