Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Českým rodičům bylo v loňském roce odebráno 3841 dětí

Děti
Děti
Foto: Pixabay

Praha – Podle ročního výkazu ministerstva práce o ochraně dětí za loňský rok české úřady v roce 2016 odebraly z rodin celkem 3841 dětí. Rozhodly o tom soudy. V téměř 1700 případů bylo důvodem zanedbávání výchovy, ve 200 pak týrání či zneužívání.

Celkem sociální pracovníci řešili 9416 případů zneužívání, týrání a zanedbávání, tedy zhruba stejně jako v roce 2015. Proti roku 2006 je to ale téměř šestkrát víc.

Údaje o odebírání dětí a důvodech obsahuje výkaz ministerstva práce poprvé. Nadace Naše dítě před dvěma roky upozorňovala na to, že se v Česku ročně z rodin odebírají 2000 až 3000 dětí kvůli týrání, zanedbávání a zneužívání, ale i kvůli zadluženosti a špatné sociální situaci rodičů. Zástupci nadace proto žádali, aby rezort tyto informace shromažďoval.

Loni vydaly soudy 2796 předběžných opatření o odebrání dítěte a 1045 rozsudků, odebraných dětí bylo tedy 3841. Sociální pracovníci navrhli odebrání 2493 chlapců a dívek, čtrnáct návrhů podali státní zástupci a 1268 jiné osoby.

Ve 158 případech bylo důvodem odebrání týrání dítěte a ve 42 zneužívání. Za 1665 rozhodnutími bylo zanedbávání výchovy, za 937 výchovné problémy. U 1010 případů byly jiné překážky v péči. Rodič se nemohl o dítě starat třeba kvůli dlouhodobému pobytu v nemocnici či nástupu do vězení.

Týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí, jejichž případy sociální pracovníci řeší, přibývá. V roce 2006 jich ministerstvo evidovalo 1620, v roce 2010 téměř 5800 a loni pak přes 9400. Podle odborníků je jedním z hlavních důvodů to, že jsou lidé mnohem všímavější, špatné zacházení s dětmi netolerují a upozorňují na ně.

Nejvyšší soud na začátku roku 2011 uvedl, že chudoba a špatné bydlení nemohou být hlavní důvod k umístění dítěte do ústavu. Odebrat dítě je možné až tehdy, pokud jiná opatření nevedla ke zlepšení podmínek. Potřeba je také vyslechnout názor dítěte, nařídil Nejvyšší soud.

Podle zástupců organizací na podporu rodin je nutné posílit preventivní služby a práci s rodinou, aby dokázala potíže zvládnout a děti z ní nemusely odcházet. Netýká se to případů, kdy jde dětem o zdraví.

Na ochranu dětí se zaměřila i ombudsmanka Anna Šabatová. Loni zveřejnila výsledky dvouletého prověřování 142 stížností na práci takzvaných OSPODů, tedy orgánů sociálně-právní ochrany dětí. Pochybení zjistila u 77 případů. Sociální pracovníci třeba nekonali, zanedbali práci s rodinou či nevyčerpali všechny možnosti před odebráním dítěte.

Témata:  týrané děti týrání a zneužívání dětí děti

Související

Aktuálně se děje

8:57

Izraelci posvětili příměří s Hamásem. Netanjahu má ale problém

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy