Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finanční krize se blíží? Schäuble varuje před uvolněnou měnovou politikou

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - Německý ministr financí Wolfgang Schäuble dnes vystoupil na konferenci pořádané skupinou G20 v Berlíně. Při té příležitosti varoval, že krajně uvolněná měnová politika v některých regionech světa zvyšuje riziko nové globální finanční krize. podle něj vzrostl celosvětový objem veřejného a soukromého dluhu na historická maxima a je nutné jej začít snižovat.

Schäuble ve zřetelné výzvě k Evropské centrální bance (ECB) označil za nezbytné zahájit včasný ústup od takové politiky. „Ultrauvolněná měnová politika . . . povzbuzuje přílišné riskování, sebeuspokojení, špatné kapitálové odhady a podnikatelské bubliny a bude to dělat, dokud se od ní včas neustoupí. Dokonce by mohla zvýšit riziko další finanční krize," uvedl Schäuble podle agentury Reuters.

Narážel na politiku ECB, která i přes letošní oživení inflace a známky sílící ekonomiky udržuje dál rekordně nízké úrokové sazby a pokračuje v programu rozsáhlého nakupování dluhopisů, jímž pumpuje do ekonomiky dodatečné peníze. Němečtí politici včetně Schäubleho mají proti této politice námitky už delší dobu.

Ministr také varoval, že expanzivní měnová politika vede k rekordnímu zvyšování zadluženosti a odrazuje vlády od strukturálních reforem. Svět stále ještě pociťuje dopady posílení finanční krize a nemůžeme vyloučit možnost dalších otřesů," řekl ministr. „Musíme ustoupit od současné měnové politiky včas a vrátit se do normálnějšího prostředí. (Americké) Federální rezervy už tento proces zahájily, v EU je to ale trochu jinak," dodal.

Témata:  Wolfgang Schäuble Německo European Central Bank (ECB)

Související

Aktuálně se děje

12. listopadu 2025 13:31

Fialova vláda nakonec posílá rozpočet do Sněmovny. Babiš tvrdí, že chybějí miliardy

Až nedůstojné tahanice kolem návrhu státního rozpočtu na příští rok jsou nejspíš u konce. Končící vláda premiéra Petra Fialy (ODS) se na středečním zasedání měla rozhodnout, že návrh pošle do nově ustavené Poslanecké sněmovny. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

Konec zlatého dolu pro obce a města. Babišova vláda je chce připravit o peníze

Bez nutnosti zvyšovat daně, žádat o dotace či snižovat výdaje dokázaly některé české obce a města zlepšit své hospodaření. Stačí vhodně umístěný radar, důsledná administrativa a trochu trpělivosti. Pokuty za dopravní přestupky, zejména za překročení rychlosti, se totiž v některých městech staly stabilním a vítaným zdrojem příjmů – často výnosnějším než menší místní daně. Vznikající vláda však ve svém programovém prohlášení hlásá, že obcím výdělek z radarů uzme. Stal by se pak příjmem Státního fondu dopravní infrastruktury. Obcím by zůstala pouze ta část výnosu z pokut, která pokrývá náklady, které s radary mají, jako je nájem či údržba.