Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman udělá Sobotkovi čáru přes rozpočet? Prý přijme jen jeho demisi, nikoli celé vlády

Vzpomínková akce na 17. listopad 1989 a demonstrace proti Zemanovi před očima čtyř dalších prezidentů.
Vzpomínková akce na 17. listopad 1989 a demonstrace proti Zemanovi před očima čtyř dalších prezidentů.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Prezident Miloš Zeman přijme pouze demisi premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), nikoli celé vlády, píše Právo.

Zeman by tím porušil ústavní zvyklosti. On a jeho poradci ale podle listu míní, že podle ústavy podává premiér demisi pouze za sebe.

Sobotka dnes hodlá Zemanovi oznámit, že sociální demokracie si přeje obnovu vlády současné koalice, ovšem bez ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše. S prezidentem má dnes naplánovanou schůzku také předseda lidovců Pavel Bělobrádek, už ve středu zamířil na Hrad Babiš i první místopředseda ČSSD Milan Chovanec.

Zatím není jasné, jakým způsobem hodlá Zeman řešit současnou vládní krizi, Hrad dosud aktuální dění na politické scéně nekomentoval. V názoru na další scénář se rozcházejí i nynější vládní strany, které mají o dalším postupu jednat společně 10. května. ČSSD považuje za nepřijatelné, aby ve vládě dál působil ministr financí Babiš, jehož nedostatečné vysvětlení podnikatelských aktivit vedlo Sobotku k rozhodnutí podat demisi. Přeje si ale dohodu s nynějšími koaličními partnery na pokračování spolupráce. ANO Babišův odchod odmítá, lidovci mluví o možnosti pokračovat ve stávající sestavě, ale bez Babiše i Sobotky.

Část opozice by uvítala předčasné volby. Ve hře je i to, že by vláda v demisi dovedla zemi k řádným říjnovým volbám, málo pravděpodobný je podle všeho takzvaný úřednický kabinet.

Témata:  Miloš Zeman Bohuslav Sobotka Andrej Babiš

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.