reklama

Babiš se do Nováka pustil loni v září v diskusním pořadu Partie na TV Prima. „Já říkám, že rozdíl mezi hejtmanem Novákem a Rathem je asi takový, že Nováka neodposlouchávali, jinak by dopadl stejně, podle mého názoru," uvedl tehdy.

Ohledně průmyslové zóny Nad Barborou se Babišovi nelíbilo, že by měl stát kvůli jejímu vybudování vykoupit pozemky od miliardáře Zdeňka Bakaly. Zástupci kraje kritiku odmítli s tím, že na Karvinsku není podobná strategická plocha, která by byla dobře dostupná z měst s vysokou nezaměstnaností.

Novák tvrdí, že ho lživé výroky Babiše dostaly pod velký tlak jak jeho, tak i jeho rodinu. Na vicepremiéra proto podal žalobu, kterou dnes začal projednávat soud.

V žalobě na ochranu osobnosti se Novák domáhá omluvy a 200.000 korun. K jednání u Okresního soudu Praha-západ přišel osobně, Babiš se nedostavil. Hejtman mimo jiné připomněl, že žije celý život v Ostravě. „Je to drsný kraj, kde padají drsnější slova. Na druhou stranu osočovat někoho z toho, že je tunelář, že má svoje privátní kšefty a že má štěstí, že není odposloucháván, protože jinak by byl ve vazbě nebo už odsouzen, tak to už je myslím za hranou," řekl Novák soudkyni.

Jeho právnička dodala, že je klient zkušený politik a proto je zvyklý čelit kritice. V tomto případě ale došlo k překročení její přípustné míry. „Od té doby čelí obrovskému tlaku okolí. Je to nařčení z trestné činnosti. Řekl to člověk, který má vysokou důvěru lidí a má to tento dopad," upozornila.

Právní zástupce šéfa hnutí ANO argumentoval, že Babiš do Novákových osobnostních práv nezasáhl. „Je nutné rozlišovat, mají-li sdělení povahu skutkových tvrzení, nebo hodnotících soudů. U nich se pravdivost neprokazuje," podotkl s odkazem na judikaturu. Babiš prý měl pro svá tvrzení reálný základ.

reklama