Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká brigáda nebude podléhat německé vládě, ujistil komunisty Stropnický

Martin Stropnický v Poslanecké sněmovně
Martin Stropnický v Poslanecké sněmovně
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Předseda KSČM Vojtěcha Filipa interpeloval ministra obrany Martina Stropnického ve věci čtvrté brigády rychlého nasazení české armády. Ta podle písemné odpovědi ministra nebude ani po podpisu dohody o budoucí těsné spolupráci s německou 10. obrněnou divizí podléhat vůli německé vlády.

Dohodu podepsal v polovině února v Bruselu Stropnický s německou ministryní Ursulou von der Leyenovou. Jejím smyslem bude připojení české jednotky k německé divizi tak, aby spolu mohly obě uskupení intenzivně cvičit a být také případně společně nasazeny.

Filip ve své interpelaci píše, že z jeho nejen filologického výkladu znamená přidružení k armádě něco zcela odlišného než pouhé společné cvičení. "Bundeswehr je jistě dobře vyzbrojená a vycvičená armáda. Podstatné ale je, že armáda je pouze vykonavatelkou politické vůle své země," uvedl Filip a položil Stropnickému dotaz, zda si je této skutečnosti vědom.

Stropnický odpověděl, že mezinárodněprávního hlediska jde o nezávaznou deklaraci o záměru prohloubit spolupráci zejména štábů obou jednotek tak, aby v případě vzniku rozsáhlého konfliktu vedeného vůči území států NATO uměly tyto jednotky rychle navázat kontakt a lépe koordinovaly plnění úkolů. Stropnický se také zmiňuje o Bezpečnostní strategii ČR z roku 2015, podle níž bezpečnost státu nelze oddělovat od bezpečnosti v eurotatlantické oblasti.

Ministr obrany dále odpověděl, že k podepsání dokumentu nepotřeboval žádné zvláštní zmocnění. Nebyl ani povinen tento krok konzultovat s prezidentem, který je vrchním velitelem ozbrojených sil.

Témata:  Martin Stropnický Armáda České Republiky Vojtěch Filip

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.