Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prognóza UniCredit: Všechny země regionu letos porostou, většina přes tři procenta

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - Útvar strategických a korporátních prognóz skupiny UniCredit vypracoval studii CEE Banking Outlook. Podle ní všechny země regionu střední a východní Evropy vykážou v roce 2017 ekonomický růst, většina z nich pak růstu přes tři procenta. Z pohledu inovací by mělo významnou roli v regionu sehrát digitální bankovnictví.

Vzhledem k celkově příznivému makroekonomickému prostředí byl bankovní sektor v regionu střední a východní Evropy v roce 2016 ziskový ve všech zemích. Stalo se tak poprvé od krize z let 2008 až 2009. Střední a východní Evropa jako celek přitom měla lepší výsledky než západní Evropa.

Bankovní sektor v regionu je podle studie stabilnější. Jako pozitivní směry vývoje vnímá dlouhodobě udržitelnější model financování, nižší podíl poskytování devizových úvěrů v retailovém segmentu v jednotlivých zemích a průběžné zvyšování kvality aktiv.

"Dá se očekávat, že během let 2017 až 2018 zaznamenají téměř všechny země nárůst v poskytování úvěrů, přičemž zaostávající země budou postupně dobíhat rozdíl. Poměr nesplácených úvěrů by se měl nadále snižovat, úroveň ziskovosti přitom bude vyšší než v západní Evropě," vysvětlil koordinátor pro střední a východní Evropu v útvaru prognóz skupiny Mauro Giorgio Marrano.

Většina zemí střední a východní Evropy má relativně vysokou úroveň digitalizace. I když je tato úroveň stále nižší proti většině nejvyspělejších zemí Evropské unie, rozdíly se zmenšují, upozornila studie.

S bilanční sumou 2,6 bilionu eur je skupina UniCredit jednou z největších bank ve střední a východní Evropě. Pro Česko předpokládá letos zrychlení růstu z loňských 2,3 procenta na 2,6 procenta.

Témata:  Unicredit Bank ekonomika banky

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy