Praha – Poslanci dnes nedokončili diskuzi o sporných změnách zákoníku práce. Kluby ČSSD a KDU-ČSL neprosadily návrh, aby dolní komora mohla pokračovat v projednávání novely i ve večerních hodinách. Žádost předsedy poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka nepodpořili až na jednoho ani poslanci vládního hnutí ANO. Kdy se poslanci k předloze vrátí, není známo.
Vládní novelu i některé poslanecké pozměňovací návrhy v dnešním druhém čtení kritizovala pravicová opozice. Rovněž nastupující ministr financí Ivan Pilný (ANO) prohlásil, že by neměl problém se zamítnutím normy, případně jejím vrácením kabinetu k přepracování
Pilný varoval před případnými škodami, které by mohly úpravy zákoníku práce přinést ekonomice. Na mnoha návrzích podle něj není shoda v tripartitě. Podle pravicové opozice pochází z pera odborů a ke změnám zákoníku nyní nejsou důvody. František Laudát z TOP 09 označil novelu za paskvil.
Levice naopak změnu podporuje, podle zpravodaje Jaroslava Zavadila (ČSSD) zaměstnavatele nepoškodí. „Podnikatelé by nebyli bez zaměstnanců vůbec nic," řekl. Miroslav Opálka (KSČM) poukazoval na to, že Česko by se mělo přiblížit vyspělým evropským zemím.
K vládní novele jsou ve sněmovním elektronickém systému desítky poslaneckých pozměňovacích návrhů. Zavadil chce navrhnout například nejméně pětitýdenní dovolenou pro zaměstnance po dvou letech práce u jednoho zaměstnavatele a právo odborů zastavit provoz, pokud se zjistí závady ohrožující bezpečnost. Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák bude požadovat, aby zdravotníci v soukromých nemocnicích dostávali odměnu podle platových tabulek jako jejich kolegové ve státních zařízeních.
Vládní novela vyvolala dříve debaty zejména kvůli navrhované úpravě pravidel pro práci z domova. Také ta by mohla doznat změn, pokud však předloha vůbec postoupí do závěrečného schvalování.
Vládní novela by měla mimo jiné zrušit jednostranné převedení zaměstnance na jinou práci, zavést nová pravidla počítání délky dovolené na základě týdenní pracovní doby a zaručit dobu odpočinku při pracích mimo pracovní poměr. Má taky více chránit matky po návratu z rodičovské dovolené.
Sociální výbor už v únoru podpořil novelu zákoníku práce s některými úpravami jen o jediný hlas. Pro předlohu tehdy hlasovali členové za ČSSD, KSČM a Úsvit, proti byli zástupci vládních ANO, KDU-ČSL, TOP 09 a ODS.
Témata: zákoník práce, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, zaměstnanci, zaměstnavatelé
Související
29. června 2019 12:19
7. února 2018 12:27
14. července 2017 11:58
7. června 2017 18:31
23. května 2017 19:56
4. května 2017 17:21