Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sjezd KDU-ČSL: Vystoupil šéf evropských lidovců, navážel se do Babiše a jeho slavného hesla

Sjezd KDU-ČSL 2015 Zlín
Sjezd KDU-ČSL 2015 Zlín
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Na úvod sjezdu KDU-ČSL vystoupil šéf frakce Evropské lidové strany (EPP) v Evropském parlamentu Manfred Weber. Popřál lidovcům úspěch. Podle něj je potřebný pro zachování stability a demokracie v Česku, protože stát není možné řídit jako firmu.

Člen bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Weber jednal před zahájením sjezdu s lidoveckým předsedou Pavlem Bělobrádkem o aktuální situaci v Česku a o nedávné politické krizi. "V Bavorsku se velmi zajímáme o to, co se v Česku děje. Potřebujeme stabilitu, silné vedení založené na hodnotách," řekl.

"Nelze řídit zemi jako firmu. Země je založena na demokracii, na hodnotách, na zapojení lidí, na diskuzi. A nemůže tady být velký šéf, který rozhoduje jako ve firmě, tak demokracie nefunguje," uvedl Weber. Narážel tak na vyjádření předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

KDU-ČSL, je stejně jako CSU a její sesterská CDU německé kancléřky Angely Merkelové, v rámci Evropského parlamentu součástí EPP. Weber proto na jejím sjezdu vystupuje jako zástupce spřízněné strany evropské strany.

Kromě něj do Prahy přijel také předseda slovenského Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Aloiz Hlina. Maďarskou stranu Fidesz reprezentuje místopředseda parlamentního zahraničního výboru Zsolt Csenger-Zalán

Témata:  KDU-ČSL Manfred Weber Pavel Bělobrádek

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.