reklama

Česká republika by měla podle loňského návrhu Evropské komise přijmout na základě kvót až 4300 migrantů. Pokud by se však vzepřela a uprchlíky by přijímat odmítla, čekaly by jí tučné sankce, které Komise nazvala "solidárním příspěvkem".

Scénář, v němž by Česko odmítlo přijmout všechny migranty, by stát přišel pořádně draho. Zaplatil by totiž necelých 30 miliard korun. O něco lépe by na tom bylo Slovensko, které má příjmout 1500 uprchlíků. To by v případě odmítnutí všech migrantů zaplatilo "pouze" něco málo pod deset miliard korun.

Proti tomuto návrhu ostře vystoupila řada evropských politiků. "Česká republika nadále odmítá a bude odmítat jakýkoliv mechanismus, který by vedl k trvalým kvótám. Zároveň odmítáme i jakékoliv návrhy na penalizaci těch států, které s kvótami nesouhlasí. Česká vláda dlouhodobě zdůrazňuje, že povinné kvóty nedávají smysl a nepřispívají k řešení uprchlické krize, uplynulý rok nám v tom dal za pravdu," tvrdí premiér Bohuslav Sobotka.

"V jednáních budeme prosazovat, aby konečná legislativa obsahovala důraz na odpovědnost členských států, ochranu hranic a výměnu informací. Naopak princip přerozdělovacího mechanismu, který je dlouhodobě v rozporu s pozicí ČR a dalších členských států, budeme odmítat. Stejně tak nebudeme souhlasit s možností tzv. „vykoupení se" z této povinnosti, která je ve skutečnosti pojata spíše jako systém pokut," uvedl úřad vlády.

Ani Slovensko není příliš nadšeno. "Slovensko návrh nepodpoří, ale vždy se snažíme o to, aby počet zemí, které budou hledat rozumné řešení, byl co největší. Myslím si, že tento návrh nenajde velkou podporu ani u ostatních zemí," domnívá se tamní ministr vnitra Robert Kaliňák.

Maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó návrh označil za nepřípustný a postoj Komise považuje za vydírání. Šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski poznamenal, že si stále není jistý, zda Evropská komise svůj návrh myslí vážně. Polský ministr vnitra Mariusz Błaszczak zase prohlásil, že návrh postrádá jakýkoliv smysl.

reklama