Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Budeme v nemocnici znovu platit? Bělobrádek chce, aby zbylo víc peněz pro těžce nemocné

Nemocnice Motol, ilustrační foto
Nemocnice Motol, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Podle vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka by měl být zvážen návrat k poplatkům za hospitalizaci. Sto korun za den v nemocnici bylo po verdiktu Ústavního soudu zrušeno od ledna 2014.

Účinné, ale velmi nákladné biologické léčby se loni dostalo zhruba 6000 klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) z celkem 20.000 pacientů s roztroušenou sklerózou žijících v Česku. "Je proto otázkou, zda by lidé neměli platit v omezeném režimu za pobyt v nemocnici, aby zbylo na léčbu závažných nemocí," uvedl dnes na tiskové konferenci při příležitosti Světového dne roztroušené sklerózy Bělobrádek, který touto chorobou trpí.

Počet lidí s roztroušenou sklerózu podle lékařů každoročně narůstá. V registru, kde se shromažďují data ze všech 15 specializovaných center v Česku, bylo ke konci loňského roku 9044 pacientů, kteří mají biologickou léčbu a zhruba dalších 2000 pacientů, kteří biologickou léčbu nemají.

U pacientů v pozdní fázi již biologické léky nezabírají. Těchto nemocných může být kolem 40 procent z celkového počtu lidí z roztroušenou sklerózou.

Náklady zdravotních pojišťoven na léčbu nemocných s touto chorobou se mohly loni blížit dvěma miliardám korun. Jen VZP, která má podle svého mluvčího Oldřicha Tichého mezi svými klienty přes 15.000 pacientů s roztroušenou sklerózou, loni vydala na jejich léčbu zhruba 1,7 miliardy korun.

Témata:  poplatky ve zdravotnictví Pavel Bělobrádek zdravotnictví nemocnice

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.