Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud nemůže projednat kauzu Vojenského zpravodajství, Nečasová se kvůli nemoci opět omluvila

Jana Nečasová a Petr Nečas u Obvodního soudu pro Prahu 1
Jana Nečasová a Petr Nečas u Obvodního soudu pro Prahu 1
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 stále nemůže projednávat kauzu údajného zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). Obžalovaná Jana Nečasová (dříve Nagyová) se pro nemoc omluvila už v dubnu a květnu a hlavního líčení se ze stejného důvodu nemůže zúčastnit ani příští týden. Navíc nesouhlasí s tím, aby se jednalo v její nepřítomnosti.

"Doložila, že není schopná účastnit se hlavního líčení a zároveň nedala souhlas k tomu, aby se jednalo v její nepřítomnosti," řekla předsedkyně trestního senátu Pavla Hájková.

Soud měl v plánu příští týden vyslechnout svědky, mezi kterými měl být třeba bývalý předseda vlády Nečas. Soud bude pokračovat 11. září a další termíny budou naplánovány na říjen.

Kauza vedla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády, bývalý premiér se později s ředitelkou svého kabinetu oženil. Kromě Nečasové obžalobě čelí bývalí šéfové VZ Milan Kovanda, Ondrej Páleník a jejich podřízený Jan Pohůnek.

Státní zástupci tvrdí, že VZ sledovalo na podzim 2012 na základě pokynu Nagyové a bez vědomí ministra obrany tehdejší ženu premiéra Nečase Radku, přičemž Nagyová si tím podle nich chtěla opatřit neoprávněný osobní prospěch. Zpravodajci Páleník, Kovanda a Pohůnek to popírají. Tvrdí, že prováděli tzv. kontrasledování Nečasovy rodiny. Vinu odmítá i Nagyová.

Soud začal v dubnu případ řešit potřetí. Předchozí dva osvobozující rozsudky z let 2014 a 2015 byly zrušeny odvolacím soudem, který také kauzu odebral původní soudkyni Heleně Králové.

Témata:  Jana Nagyová vojenské zpravodajství soudy

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.