Brno - Nejvyšší soud (NS) sice obecně označil odposlechy v korupční kauze kolem Davida Ratha za legální, zjistil jeden konkrétní nedostatek. Chybí zdůvodnění, proč byly odposlechy povoleny na maximální možnou dobu, kterou připouští trestní řád.
Podle NS je to ale pochybení spíše formální, které samo o sobě neznamená, že odposlechy jsou nezákonné.
Z kontextu prý bylo evidentní, proč je potřeba déletrvající odposlech. "Z toho odůvodnění, případně ze spisového materiálu, lze dovodit odůvodněnost doby, na kterou ten příkaz byl vydán, odůvodněnost doby, po kterou mělo být odposlouchávání a záznam prováděno," řekl předseda senátu Vladomír Veselý.
NS přitom odkázal zvláště na charakter prověřované trestné činnosti. V Rathově kauze jde o údajnou korupci kolem zakázek ve Středočeském kraji. Rath s podobným vysvětlením spokojen není, odkaz na povahu trestné činnosti považuje za plytkou, nicneříkající formulaci, zákon podle něj očekává, že doba odposlechu bude stanovená s ohledem na konkrétní případ a řádně zdůvodněná. "Tady jsme slyšeli, že v podstatě je to zbytečné, že se to přece povoluje na tu nejdelší dobu - a tečka," uvedl Rath.
"Ten vzkaz je pro lidi dost nepříjemný, to znamená: Smiřte se s tím, že kdokoliv vás bude kdekoliv, třeba doma v ložnici, sledovat, odposlouchávat, klidně roky," doplnil Rath.
Vrchní soud v Praze také justici vytknul, že plně přejímala zdůvodnění odposlechů, se kterým přicházeli státní zástupci. Podle Ratha soudci v podstatě jen orazítkovali to, co po nich žalobci chtěli. Podle NS to ale není vada, která by způsobovala nezákonnost příkazu k odposlechu či sledování. Zákon nepožaduje, aby soudce přepisoval formálně bezvadnou žádost státního zástupce, pokud se s ní ztotožňuje, uvedl Veselý.
Témata: David Rath 1, odposlechy, Nejvyšší soud
Související
18. května 2023 10:20
9. ledna 2023 17:15
30. prosince 2022 10:47
5. prosince 2022 14:10
2. prosince 2022 18:48
30. srpna 2022 15:28