Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu 40 milionů pro RWE, spor s ÚOHS trval dlouhé roky

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Brno - Energetická společnost RWE Supply & Trading CZ musí zaplatit pokutu 40 milionů korun. Sankci, kterou vyměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), tento týden potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS).

ÚOHS obří pokutu firmě vyměřil za zneužití dominantní pozice na trhu. NSS potvrdil závěry Krajského soudu v Brně, který se případem zabýval letos v únoru. Kasační stížnost energetické společnosti zamítl.

Firma v minulosti argumentovala například délkou případu. "Máme pocit, že takto drakonické pokuty v řádu několika desítek milionů korun by neměly být ukládány po tak dlouhé době, kdy soutěžitel prokázal, že se chová řádně," uvedl v únoru právní zástupce firmy Pavel Dejl. Soudy nakonec na tuto skutečnost nebraly zřetel.

Soudy se případem zabývaly opakovaně. Původní rozhodnutí vydal ÚOHS už v roce 2006, když uložil pokutu 240 milionů korun. Správně však podle soudu rozhodl pouze v jedné záležitosti ze dvou. RWE zvýhodňovala své regionální distributory. Měli výhodnější podmínky než konkurence, a to v období od listopadu 2004 do srpna 2006.

Druhý delikt ale ÚOHS u soudů neobhájil. RWE údajně odmítala konkurenčním distributorům dodávat plyn do kterékoli z bilančních zón v ČR.

Věc se pak vrátila znovu k ÚOHS. Před dvěma lety ÚOHS firmě uložil výrazně nižší pokutu 40 milionů. V novém rozhodnutí zneužití dominance týkající se možnosti dodávat do jiné bilanční zóny neprokázal. Pokutu za protisoutěžní jednání tedy úřad uložil pouze za delikt, který potvrdily i soudy. Sankce se také příslušně snížila, a to na základě metody výpočtu používané v době původního řízení.

Témata:  RWE ÚOHS soudy

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.