reklama

Lidé, které policie zadržela a odvezla, jsou podezřelí z přestupku, po vyslechnutí by měli být propuštěni. Squatteři, kteří zůstávají na střeše, odmítli místo opustit, i když se je snažili přesvědčit policejní vyjednavači, dodal Hulan.

Squatteři v prohlášení ke své akci mimo jiné uvedli, že tím chtějí upozornit na to, že "stát přehlíží krizi bydlení". Když objekt odpoledne obsadili, vyvěsili z oken transparenty, například s nápisem "Město pro lidi, ne pro zisk" a provolávali hesla jako "Bydlení je právo". Z oken také vystřelili několik rachejtlí.

Mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka ČTK řekl, že objekt, který patří státu, převzal úřad zhruba před rokem a půl. "Vzhledem ke skutečnosti, že o něj projevil zájem magistrát hlavního města Prahy, probíhají jednání o směně. Tedy v žádném případě nejde o objekt, který by snad byl záměrně nevyužit, jak se objevilo na internetu," uvedl.

Hulan řekl, že squatteři obsadili objekt, kde jsou dvě čísla popisná, majitelem jednoho domu je stát, druhý podle Hulana vlastní pražský magistrát. Policie o zásahu rozhodla, když jí jak zástupce ÚZSVM, tak magistrátu řekli, že squattery v domech nestrpí, dodal. "Ty osoby, které tam násilně vnikly, jsou tam protiprávně," řekl mluvčí ÚZSVM Ležatka.

Squatteři z okna už v sobotu vpodvečer vyhodili papír se svým prohlášením, podepsali se jako "Kolektiv Obsaď a žij!". V textu mimo jiné uvedli, že "stát přehlíží krizi bydlení". "Pro nás je chátrající dům výzvou, jak řešit zmíněnou krizi po svém. Squatujeme za bydlení a lepší životní podmínky pro všechny," napsali.

Připomněli případ žižkovské budovy Správy železniční dopravní cesty. Tento objekt squatteři obsadili koncem roku 2014 a později jim ho ÚZSVM na rok půjčil. Poté, co úřad výpůjčku neprodloužil, obývají aktivisté budovu bývalé polikliniky již více než rok nelegálně. V lednu soud nepravomocně rozhodl o vyklizení "Autonomního sociálního centra Klinika", jak tento objekt squatteři nazývají. "Stát hledá další a další důvody k jejímu uzavření," uvedli v dnešním prohlášení.