Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty (ODS) dnes obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích s cílem vytvořit tam kulturní a sociální centrum. Na místo přišli kolem poledne, následně dorazili i policisté a zástupci Prahy 10, která má budovu ve správě. Po několikahodinovém vyjednávání nakonec squatteři souhlasili, že budovu opustí výměnou za to, že se s jejich zástupci starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS) sejde a budou jednat o poskytnutí vhodných prostor pro zamýšlené aktivity. Odešli po 18:00.
Zájemcům o účast na dnešní akci organizátoři kolem 10:00 odpoledne odeslali lokaci prázdné budovy, kterou poté po 13:00 zveřejnili i na webu. Účastníci prostory začali uklízet, policie však následně zamezila vstup do budovy a následovala jednání se zástupci Prahy 10. Cílem squatterů je podle vyjádření jejich zástupců vytvořit prostor pro alternativní kulturu a sociální služby například lidem bez domova v souvislosti s krizí bydlení.
Obsazení prázdných domů squattery není v metropoli výjimečné, historicky téměř vždy skončilo zásahem policie. Tomu se dnes podařilo vyhnout poté, co starosta Valovič nabídl squatterům možnost se sejít a probrat jejich projekt a případné poskytnutí obecních prostor. S tím nakonec souhlasili, i když podle původních prohlášení plánovali v objektu zůstat co nejdéle a minimálně tam přečkat dnešní noc.
Obsazená budova podle Valoviče není pro prezentovaný záměr vyhovující a není ani bezpečná. Město na jejím místě plánuje postavit nový dům s nájemními byty. Zástupci squatterů se na základě dohody se starostou sejdou 6. prosince ve 13:00 na vršovické radnici. Součástí jejich podmínek pro opuštění budovy bylo také to, že je policie nebude legitimovat, s čímž policisté souhlasili.
Skupina ODS vznikla jako reakce na vyklizení Autonomního sociálního centra Klinika v lednu 2019. Budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na Žižkově obsadili aktivisté v prosinci 2014, později měli objekt v bezplatné výpůjčce. Když smlouva vypršela a budovu získala Správa železnic, nechala ji vyklidit exekutorem.
V Praze je vícero zanedbaných budov, které se stávají cílem squatterů. V posledních letech kromě bývalé kliniky v Praze 3 obsadili například v roce 2018 na několik dní usedlost Šatovka v Šáreckém údolí nebo o rok dříve na necelý den dvě budovy na rohu ulic Hybernská a Senovážná. Za první pražský squat bývá označována budova Zlatá loď obsazená v roce 1990. Postupně vznikaly další, mezi nejznámější patří vila Milada v Praze 8, bývalé statky Ladronka v Praze 6 a Cibulka v Košířích či bývalá dělnická kolonie Buďánka v Praze 5. Tam všude proti squatterům zasahovala policie, řada z nich skončila před soudem.
Témata: squateři, Praha, Policie ČR
Související
14. ledna 2019 20:50
21. listopadu 2018 22:13
11. dubna 2018 13:33
6. března 2018 14:46
18. února 2018 18:18
15. února 2018 18:55