Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proces se dvěma Čechy v Turecku byl opět odročen, jednat se má v srpnu

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas
Markéta Všelichová a Miroslav Farkas
Foto: EuroZpravy.CZ | Fotokoláž

Ankara/Praha - Soud se dvěma Čechy v Turecku byl dnes odročen na 2. srpna. Markéta Všelichová a Miroslav Farkas čelí obvinění z členství v kurských milicích YPG, které bojují v Sýrii a jež Ankara řadí k teroristickým organizacím.

Všelichová a Farkas byli zadrženi loni v listopadu. Tvrdí, že jsou humanitární aktivisté a že mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici.

Podle tureckého tisku dvojici hrozí až několikaletý trest vězení. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v polovině prosince řekl, že se dvojice nechtěla zapojit do teroristických aktivit.

Podle dnešního oznámení MZV ČR by měl být při příštím stání naplánovaném na 2. srpna již vynesen rozsudek.

Soud se koná v ovzduší napětí vyvolaném postojem ČR k masakru Arménů v Osmanské říši. Praha v dubnu události označila za genocidu, což Ankara kritizovala.

Témata:  Ministerstvo zahraničních věcí České republiky Turecko Češi zadržení v Turecku

Aktuálně se děje

18. srpna 2026 9:18

Soukupova zranění odhalena. Kamarád vysvětlil, proč to tak odnesl

Jaromíru Soukupovi šlo při nedávném útoku o život, tvrdí lidé z jeho okolí, když komentují zranění, která podnikatel při incidentu utrpěl. Podle nejnovějších informací byla zlomenina ruky ještě komplikovanější, než se doposud myslelo. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Karel Havlíček

Havlíček dostává od Babiše další agendu. Bude se starat o propagaci Česka

Ministerstvo pro místní rozvoj v úzké součinnosti s Ministerstvem průmyslu a obchodu zahajuje proces přesunu exekutivní a marketingové agentury CzechTourism pod resort průmyslu a obchodu. Cílem tohoto kroku je lépe propojit propagaci České republiky v zahraničí s podporou podnikání, investic a exportu služeb. Výkon agendy, legislativy a podpory regionů v oblasti cestovního ruchu zůstává zajišťován Ministerstvem pro místní rozvoj.