Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kritika zněla už na sjezdu ČSSD, přesto Sobotka vyhrál

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - ČSSD se podle posledních průzkumů nedaří. Vyhrála sice poslední dvoje sněmovní volby, mandáty ale přesto ztrácela. A nyní se strana rapidně propadá. A to i přesto, že sjezd ČSSD (10. a 11. března) potvrdil premiéra Sobotku v čele strany a místopředsedy zvolil podle Sobotkových představ.

Statutárním místopředsedou se stal znovu Milan Chovanec. Místopředsednické funkce obhájili ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Novými místopředsedy se stali poslanec a volební manažer strany Jan Birke a náměstek pražské primátorky Petr Dolínek.

Na sjezdu zazněla i kritika poměrů ve straně, a to především od poslance Jeronýma Tejce, který neúspěšně kandidoval na post prvního i řadového místopředsedy, a od jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly (oba byli spolu s Milanem Chovancem, Michalem Haškem a Zdeňkem Škromachem po volbách 2013 účastníky lánské schůzky u prezidenta Miloše Zemana. Pokusili se odstavit od vyjednávání o vládě předsedu strany Sobotku, což Sobotka později označil za vnitrostranický puč). Tejc prohrál souboj o křeslo statutárního místopředsedy strany s Chovancem o 99 hlasů, jeho kritickému projevu nicméně řada delegátů dlouze tleskala.

Koncem března Tejc oznámil, že nebude kandidovat v letošních volbách do Sněmovny. Řekl, že nesouhlasí s některými názory znovuzvoleného vedení strany a že po vypršení současného mandátu fakticky odejde z aktivní politiky.

Krátce po sjezdu se v médiích objevily informace, že Zimola staví rekreační dům na Lipně na pozemcích Martina Bláhy, předsedy představenstva organizace Jihočeské nemocnice, kterou vlastní kraj, a o vysoce nadstandardních odměnách, které Bláha od kraje vedeného Zimolou pobírá. V kraji se posléze rozpadla koalice a Zimola na funkci hejtmana rezignoval.

Zimolu 26. dubna přijal prezident Zeman. Zimola prezidentovi řekl, že odstupuje z čela kraje kvůli brutálnímu politickému tlaku na úrovni kraje, který by podle jeho signálů mohl být i koordinován z ČSSD. Zimola také řekl, že ve volbách bude na posledním místě kandidátky.

V květnu předsednictvo ČSSD vyškrtlo Zimolu z jihočeské kandidátky do sněmovních voleb. Jihočeští sociální demokraté, kterým Zimola předsedá, proti tomu protestovali. Zimola nakonec oznámil, že o místo na kandidátce usilovat nebude. Počátkem června volební kandidátku jihočeské ČSSD opustil na protest proti vyškrtnutí Zimoly její lídr Stanislav Mrvka a dva další kandidáti. V pondělí jihočeská ČSSD oznámila, že chce opět otevřít otázku návratu Zimoly na kandidátní listinu.

Premiér a předseda ČSSD Sobotka 2. května překvapivě ohlásil demisi své vlády, a to kvůli nejasnostem kolem podnikání a majetkových poměrů předsedy koaličního hnutí ANO a tehdejšího ministra financí Andreje Babiše. Během následující vládní krize, kdy se proti Sobotkovi postavil prezident Zeman, řada vlivných členů ČSSD, včetně Zimoly, Sobotku podpořila. Sobotka nakonec demisi nepodal a dosáhl odvolání Babiše z vlády.

Během vládní krize se spekulovalo o Sobotkově odchodu z čela vlády, prezident Zeman zmínil, že by v čele staronové vlády mohl stanout Lubomír Zaorálek nebo Milan Chovanec.

Vedení ČSSD škrtalo i na dalších krajských kandidátkách pro nadcházející volby do Sněmovny. Například v Moravskoslezském kraji v květnu nechalo vyškrtnout poslance Adama Rykalu a předsedkyni ostravské organizace Janu Vajdíkovou.

V Praze vypadl z kandidátky ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, který prohrál souboj o post jedničky s místopředsedou strany Petrem Dolínkem. Ludvík poté řekl, že na kandidátce nebude a že v politice v podstatě končí a nebude už obhajovat funkci šéfa pražské ČSSD. Hlasování pražské ČSSD nemíní Ludvík zpochybňovat, řekl ale, že někteří členové to mají v plánu.

Koncem dubna oznámil poslanec Jiří Koskuba, že opouští ČSSD. Z jeho vyjádření vyplynulo, že nesouhlasí s nynějším směřováním sociální demokracie. V tomto volebním období z ČSSD vystoupili i poslanci Pavlína Nytrová a Josef Novotný.

Po skončení letošní vládní krize oznámily agentury několikrát výrazný propad ve volebních preferencích ČSSD. Po zhruba dvouhodinovém jednání užšího vedení strany dnes Sobotka uvedl, že za tento pokles preferencí že nese odpovědnost a reagoval na to odchodem z čela strany, kterou povede statutární místopředseda Chovanec. Volebním lídrem se stal Zaorálek, Sobotka dokončí premiérský mandát a povede kandidátku ČSSD v Jihomoravském kraji.

Témata:  Bohuslav Sobotka Sociální demokracie (SOCDEM)

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.