Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak vyřešit problémy s migrací? Zaorálek chce srovnat životní úroveň v zemích EU

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničí
Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničí
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Předpokladem pro řešení migrační krize je vyrovnání ekonomických rozdílů mezi členskými zeměmi EU. Uvedl to dnes ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na konferenci Prague European Summit, která se zabývala budoucností EU. S místopředsedou Evropské komise Franzem Timmermansem se neshodl v otázce, kdo stojí za teroristickými útoky v Evropě.

Migranti, kteří míří do EU, si jsou podle Zaorálek dobře vědomi rozdílů v životní úrovní v bohatých a chudších členských zemích. "To je příčina, proč je břemeno migrace v Evropě rozděleno tak nerovnoměrně, a proto je tak obtížné dosáhnout rovnoměrného rozdělení," uvedl. Lidé se podle něj přirozeně přesouvají tam, kde mají větší možnosti zajistit si vlastní budoucnost.

Řešením migračního tlaku, kterému EU v posledních dvou letech čelí, podle něj proto nejsou kvóty. "Odpovědí zjevně je ekonomická a sociální konvergence mezi zeměmi EU spíše než v pokusech rozdělit lidi podle kvót, jako by byli nehybné objekty, které zůstanou tam, kde jim určí komise," prohlásil šéf české diplomacie.

V diskusi s Timmermansem o rizicích, která přináší migrace, pak Zaorálek upozornil na to, že řada teroristických útoků z poslední doby je spojena s lidmi z odlišného kulturního prostředí. Poukázal na to, že v České republice nedochází k těmto "zvěrstvům", protože mezi lidmi z Ukrajiny nebo Vietnamu nejsou teroristé.

Timmermans oponoval a zdůraznil, že za teroristickými činy stojí většinou potomci přistěhovalců, ne lidé z uprchlických táborů. "Rozumím tomu, že v zemích, jako je Česká republika, které nemají zkušenosti s migrací, se lidé bojí a chtějí se vyvarovat chyb, které jsme udělali my," podotkl Timmermans. Nesouhlasí však s tím, že by matky s dětmi utíkající před válkou představovaly bezpečnostní riziko.

Témata:  Lubomír Zaorálek uprchlíci EU

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.