Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žalobce Zeman trvá na potrestání dvou Číňanů kvůli tibetské vlajce, podal dovolání

Pavel Zeman
Pavel Zeman
Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Brno - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v kauze dvou Číňanů, kteří při demonstraci v Praze hodili tibetskou vlajku do Vltavy. U trestného činu loupeže není podle Zemana nezbytná majetková motivace, klíčová tedy není ani hodnota vlajky.

Incident se odehrál loni v březnu při třídenní návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Návštěvu provázely protesty proti lidskoprávní politice Číny i potyčky. Číňan a Číňanka se pokusili vytrhnout demonstrantce vlajku, museli ale překonat její odpor. Přitiskla ji k tělu, chvíli se přetahovali. Nakonec se Číňanům podařilo vlajku ukořistit a vhodili ji do řeky.

O loupež ani jiný trestný čin podle pravomocného verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 7 a Městského soudu v Praze nešlo, a to i s ohledem na mizivou hodnotu vlajky. Zeman však má jiný názor. Nejvyšší soud už dovolání obdržel, zatím nerozhodl.

"Podstatné zde je, že obvinění užili proti poškozené násilí, a to v úmyslu zmocnit se vlajky, jež byla ve vztahu k nim zjevně věcí cizí," stojí v dovolání.

Škodlivost činu zvyšuje podle Zemana jeho politická motivace. Číňané zasáhli do svobody demonstrantky projevovat své postoje k tibetské otázce. "Zohlednění zásahu do svobody vyjadřování by bylo na místě i za situace zcela opačné," zdůraznil nejvyšší státní zástupce.

Témata:  Pavel Zeman vlajky Praha

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.