Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Úložiště vyhořelého jaderného paliva by mohlo být v Dolní Rožínce, navrhuje Zeman

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Heřmanov (Žďársko) - Prezident Miloš Zeman dnes ukončil návštěvu Kraje Vysočina. Navrhl, aby v bývalém uranovém dolu v Dolní Rožínce vzniklo úložiště vyhořelého paliva z českých jaderných elektráren.

Zeman, který ve čtvrtek navštívil jadernou elektrárnu Dukovany, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že se na Vysočině setkává s příznivým pohledem na jadernou energetiku, lidé mají ale "poněkud distancovaný postoj" k úložišti vyhořelého paliva.

"Přitom v Dolní Rožínce je vytěžený uranový důl, který má 25 pater. A když se tvrdí, že vyhořelé palivo je natolik bezpečné, že ani nepotřebuje hlubinné úložiště, tak na území Kraje Vysočina máte Dolní Rožínku a já bych byl velmi rád, kdybyste se dohodli a kdyby to jaderné úložiště bylo právě v této naprosto bezpečné oblasti," řekl prezident.

Hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) řekl, že názor prezidenta respektuje. O otázce by ale podle něj měli rozhodovat odborníci. "Je tady technická záležitost, která je na zhodnocení odborníků, a to jest, že jaderné úložiště by v určitých lokalitách, kde bylo těženo, bylo obtížné umístit," řekl. Podotkl, že experti prověřují i možné uložení vyhořelého paliva v lokalitách českých jaderných elektráren Dukovany a Temelín.

Pro vybudování hlubinného úložiště zatím Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vytipovala v Česku sedm lokalit, z nich tři na Vysočině. Patří mezi ně i lokalita nazvaná Kraví hora, která se nachází poblíž Dolní Rožínky na Žďársku. Obce tam zatím proti úložišti příliš neprotestovaly, protože místní lidé jsou na těžbu uranu zvyklí. V dole Rožná u Dolní Rožínky skončilo dobývání uranové rudy letos v dubnu, po 60 letech provozu.

Témata:  Miloš Zeman Vysočina Jiří Běhounek

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.