Most - Stát by měl změnit vyplácení příspěvků na bydlení, aby se dostávala přímo na účty společenství vlastníků a nikoli majitelům bytů, kteří si je často nechávají. V Obrnicích na Mostecku to dnes řekla ombudsmanka Anna Šabatová.Míní, že změna může řadu společenství zachránit od krachu. Například v Obrnicích jsou už zcela prázdné dva domy. Společenství se dostala do potíží kvůli velkým dluhům, protože někteří majitelé bytů si tyto sociální dávky nechávali pro sebe, přestože jsou určeny výhradně na bydlení.
Šabatová chce, aby úřady práce posílaly příspěvky na bydlení přímo společenstvím. Legislativa to podle ní umožňuje. "Podle mého názoru je výklad zákona takový, že by příspěvek mohl být posílán přímo společenství vlastníků," řekla ČTK Šabatová a dodala, že se obrátila i na ministerstvo práce a sociálních věcí.
"Pokud se neshodneme, tak jsem ochotna poprosit poslance, zda by to neřešili legislativně nejakou zrychlenou formou. Myslím si, že by to mohlo zachránit leckteré společenství vlastníků před úplným krachem," uvedla ombudsmanka.
V Obrnicích na Mostecku navštívila veřejná ochránkyně práv tři domy ve vlastnictví společenství. Dvě společenství už zkrachovala a z domů se kvůli vysokým dluhům staly ruiny. Potíže řeší i ve třetím panelovém domě. "Majitelé bytů čerpají příspěvek, nebydlí tady a jenom ty prostředky určené nájemníkům využívají do vlastní kapsy," řekla ČTK starostka Obrnic Drahomíra Miklošová (ODS). Jeden z domů už obec za 2,5 milionu korun koupila a chystá se ho zdemolovat. Obcím by i drobná změna, kterou prosazuje ombudsmanka, podle Miklošové výrazně pomohla.
Šabatová diskutovala se starosty z Mostecka i o obecně závazné vyhlášce zakazující sedět na zemi, obrubníku, schodech či zídce. Veřejná ochránkyně práv s ní nesouhlasí a na konci ledna se obrátila na Ústavní soud, aby ji zrušil. V Ústeckém kraji platí vyhláška například v Litvínově, Varnsdorfu, Bílině, loni ji přijali i v Mostě a v Duchcově. "Doufáme, že Ústavní soud zpřesní a naznační, jak by měly obce dál postupovat, pokud dochází k protiprávnímu jednání. My se nedomníváme, že sezení je protiprávní jednání," doplnila Šabatová. Obce podle ní mají možnosti, jak případný srocování lidí a hluk regulovat. "Mohou použít jiná ustanovení přestupkového zákona," dodala Šabatová.
Témata: Anna Šabatová, sociální dávky, bydlení
Související
4. ledna 2021 20:01
21. července 2020 14:02
3. května 2020 17:48
20. února 2020 15:08
19. února 2020 13:19
18. února 2020 17:27