reklama

Dopis s výzvou, který má ČTK k dispozici, zaslali aktivisté předsedům vlád Česka, Polska a Slovenska.

Autoři dopisu chápou důvody, které vedly k omezení volného pohybu osob mezi státy. "Mnohé příhraniční oblasti byly však po léta navyklé fungovat v každodenním životě jako jeden celek," upozorňují signatáři dopisu, mezi než patří publicistka Petruška Šustrová, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová či novinář Petr Uhl.

Politiky proto vyzvali k nalezení společného řešení, které umožní příhraničním regionům co nejdříve a v nejvyšší možné míře obnovit vzájemné kontakty, a to se zachováním opatrnosti před dalším šířením nákazy. "Vaše rychlé a odpovědné společné řešení umožní zachovat mezi našimi státy vazby, které před třiceti lety začaly spontánně vznikat," vyzvali v dopisu českého premiéra Andreje Babiše, předsedu polské vlády Mateusze Morawieckého a slovenského premiéra Igora Matoviče.

Řada evropských států, včetně České republiky, omezila letos na jaře volný pohyb přes hranice ve snaze zabránit šíření virového onemocnění covid-19. Ministr zahraničí Tomáš Petříček v sobotu na svém blogu napsal, že by chtěl, aby se hranice Česka se sousedními státy plně otevřely od července. Nejdále je jednání se Slováky a Rakušany, nejkomplikovanější bude podle šéfa české diplomacie asi jednání s Polskem.

reklama