Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ostrý dopis nejen pro Babiše. Aktivisté se obávají krize v příhraničních regionech

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

K urychlenému hledání řešení, které by umožnilo příhraničním regionům co nejrychleji obnovit vzájemné kontakty přerušené kvůli epidemii koronaviru, vyzvali čeští aktivisté z občanského sdružení Polsko-československá solidarita. I dočasné přetnutí přirozených vazeb v příhraničí se podle nich může proměnit v závažnou a dlouhodobou krizi těchto regionů.

Dopis s výzvou, který má ČTK k dispozici, zaslali aktivisté předsedům vlád Česka, Polska a Slovenska.

Autoři dopisu chápou důvody, které vedly k omezení volného pohybu osob mezi státy. "Mnohé příhraniční oblasti byly však po léta navyklé fungovat v každodenním životě jako jeden celek," upozorňují signatáři dopisu, mezi než patří publicistka Petruška Šustrová, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová či novinář Petr Uhl.

Politiky proto vyzvali k nalezení společného řešení, které umožní příhraničním regionům co nejdříve a v nejvyšší možné míře obnovit vzájemné kontakty, a to se zachováním opatrnosti před dalším šířením nákazy. "Vaše rychlé a odpovědné společné řešení umožní zachovat mezi našimi státy vazby, které před třiceti lety začaly spontánně vznikat," vyzvali v dopisu českého premiéra Andreje Babiše, předsedu polské vlády Mateusze Morawieckého a slovenského premiéra Igora Matoviče.

Řada evropských států, včetně České republiky, omezila letos na jaře volný pohyb přes hranice ve snaze zabránit šíření virového onemocnění covid-19. Ministr zahraničí Tomáš Petříček v sobotu na svém blogu napsal, že by chtěl, aby se hranice Česka se sousedními státy plně otevřely od července. Nejdále je jednání se Slováky a Rakušany, nejkomplikovanější bude podle šéfa české diplomacie asi jednání s Polskem.

Témata:  hranice Česká republika Anna Šabatová

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy