reklama

Kabinet premiéra Petra Fialy čeká ve středu první schůze v novém kalendářním roce. Podle webu Úřadu vlády se má řešit korespondenční hlasování ve volbách či dva návrhy na vstup do řízení před Ústavním soudem.

Česko rozhodlo o zavedení dočasných náhodných kontrol na hranici se Slovenskem 4. října, trvat měly původně jen deset dní. Opatření bylo následně opakovaně prodlužováno, naposledy koncem listopadu. Praha tak navázala na Varšavu a Vídeň.

Polsko už v pátek prodloužilo dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem do 1. února 2024. "Účelem zavedení hraničních kontrol je zabránit nelegální migraci z balkánské trasy. Cestující musí pamatovat na to, aby měli cestovní doklady - občanský průkaz nebo pas," uvedla mluvčí polské pohraniční stráže Anna Michalská podle TASR.

Polští pohraničníci letos na hranici se Slovenskem zadrželi 2078 nelegálních migrantů, kteří se chtěli přes Polsko dostat do Německa. Vloni bylo zadrženo 61 osob, předloni dokonce jen 22.

Z měsíčních statistik zveřejněných polskou pohraniční stráží vyplynulo, že například v dubnu tohoto roku zachytili na hranici se Slovenskem jen osm nelegálních migrantů, ale v září jich bylo přes osm set. Celkem bylo od 4. října zkontrolováno více než milion lidí.