Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slůně, které se narodilo v ostravské zoo, je sameček

Sloni, ilustrační fotografie
Sloni, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Ostrava - Slůně, které se v sobotu narodilo v ostravské zoologické zahradě samici Vishesh, je sameček.

Mládě už začalo sát mateřské mléko a samice o něj i nadále bez problémů pečuje, řekla dnes ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Právě skutečnost, že se mládě přisálo a pije mateřské mléko, je velmi důležitá. Sloní sameček je totiž už třetím mládětem slonice Vishesh, ale u předchozích dvou mláďat se vždy vyskytly problémy. Svého prvního potomka přivedla slonice na svět v březnu 2011, šlo o vůbec první slůně narozené v Česku. Vishesh ale byla nezkušená, vůči mláděti byla agresivní a nechtěla o něj pečovat. Sameček nakonec v květnu uhynul na celkovou sepsi a selhání oběhového systému.

V únoru 2014 pak Vishesh porodila samičku, později pojmenovanou Sumitra. Mládě se ale nedokázalo přisát a i přes veškerou snahu ošetřovatelů nepilo mateřské mléko. To je přitom pro sloní mláďata velmi důležité. Podle dostupných informací totiž dosud nebyl zaznamenán případ, kdy by se slůně, které v dostatečném množství nepilo mateřské mléko, dožilo dospělosti.

Přestože samička dobře prospívala a Vishesh o ni pečovala, náhle uhynula ve věku necelých dvou let počátkem loňského roku. Příčinou úmrtí sloní samice byl tehdy herpes virus, který je jednou z nejnebezpečnějších nemocí. Je způsoben komplexem herpes virů a neexistuje na něj žádná funkční vakcína. Pro slony indické a v menší míře i slony africké je často smrtelný. Nemocí trpí hlavně mladá zvířata do sedmi let nebo sloni oslabení stresem či jinou nemocí. Nejvíce onemocnění postihuje právě zvířata, která se nedostala k mateřskému mléku a musela být odchována pomocí umělé výživy. Ohrožuje i další slůňata, a to v době, kdy přestanou přijímat mateřské mléko.

Témata:  zoo Ostrava sloni

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.