Žatec (Lounsko) - Volyňští Češi slaví 70 let od návratu do vlasti. Krajané pořádají setkání, výpravy na Ukrajinu. Sdružení Čechů z Volyně se snaží pomáhat také novodobým repatriantům.
Na žatecké nádraží přijel 8. února 1947 transport, který přivezl zhruba 10.000 rodin, tedy na 33.000 lidí. Domov našli příchozí v místech, která opustili sudetští Němci. "Pamětní deska je takovým připomenutím celé dlouhé historie, kterou uchovávají potomci Čechů z Volyně," řekla ČTK předsedkyně sdružení Dagmar Martínková.
Přestože navrátilcům kladl tehdejší režim různé překážky, podařilo se udržet společenský a kulturní život i některé tradice. "Teď už žije třetí generace potomků, pouto ke kořenům je poměrně silné, což je v komunitě velmi cítit, pořád je ohromný zájem o výpravy na Volyň, dokonce nyní roste," uvedla Martínková.
Volyňští Češi se snaží komunikovat i se současnými repatrianty. "To jsou potomci Čechů z Ukrajiny, nikoliv jen potomci přímo Čechů z Volyně," upozornila Martínková. Program funguje od roku 2015 a od jeho začátku přesídlilo do ČR více než 600 krajanů z Ukrajiny.
Současný program není teritoriálně omezen a je otevřen všem krajanům, kteří splní podmínky. "V krajanských komunitách je o program značný zájem. Zejména u krajanů z Ukrajiny je procento uchazečů, kteří nesplní podmínky pro zařazení do programu, minimální," uvedla Pěknicová.
Témata: Volynští Češi , Česká republika, Ukrajina