Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dlouhodobě nezaměstnaných ubývá, je jich méně než volných míst. Většinou pracovat nechtějí

Zaměstnavatelé, ilustrační fotografie
Zaměstnavatelé, ilustrační fotografie
Foto: Cliqjobs.com

Praha - Dlouhodobá nezaměstnanost je specifickým problémem pracovního trhu, který pouhé zrychlení ekonomiky neodstraní. Od ledna letošního roku je každý měsíc počet lidí bez práce déle než rok nižší než počet volných pracovních míst.

V červnu letošního roku bylo bez práce déle než rok 166.691 lidí, volných pracovních míst úřady nabízely 183.500. Čtyři z deseti nezaměstnaných jsou bez práce déle než rok, přičemž déle než dva roky jsou to tři z deseti. Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR.

Průměrná doba nezaměstnanosti se pozvolna prodlužuje. V červnu činila 745 dnů, zatímco na začátku roku v lednu šlo o 660 dnů.

V době poklesu míry nezaměstnanosti a růstu počtu pracovních míst opouštějí evidenci úřadů práce zejména ti nezaměstnaní, z nichž se ještě nestali nezaměstnatelní, řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Jde o lidi, kteří byli bez práce jen nějaký čas a ještě netratili pracovní návyky, "drží krok s dobou", co týče základních znalostí moderních informačních a komunikačních technologií.

Pokud jsou lidé mimo pracovní proces dva a více roků, ztrácejí pracovní návyky. "Zůstávají zahálčivě doma nebo příležitostně melouchaří v šedé ekonomice, případně se uchylují ke kriminální činnosti," dodal Kovanda. Mnohdy jde o lidi se základním vzděláním, kteří jsou závislí na dávkách. Někteří z nich nechtějí přijmout méně placenou práci, jelikož by se jim to nevyplatilo.

Při vysoké nabídce volných pracovních míst, jaká v současnosti v Česku existuje, zřejmě mezi dlouhodobě nezaměstnanými převažují lidé, kteří buď v principu pracovat nechtějí, nebo mají zásadní zdravotní omezení. "Podniky obvykle příliš nejeví o dlouhodobě nezaměstnané zájem v obavě, že ti ztratili klíčové pracovní návyky. V situaci akutního nedostatku pracovních sil ale možná podniky rozhazují své sítě i v této skupině," myslí si hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek.

Od loňského dubna úřady práce poskytují příspěvek na dojížďku za prací. Do konce letošního června o něj požádalo 3786 zájemců, s 2325 žadateli úřad uzavřel dohodu o poskytnutí příspěvku. Přiznal jim většinou 1500 korun, podpoření uchazeči nejčastěji dojíždí do práce deset až 25 kilometrů. Nejvíce žádostí je v Moravskoslezském (1127) a Olomouckém (926) kraji. Lidé také mohou žádat o jednorázový příspěvek 50.000 korun na přestěhování se za prací. Dosud tak učinilo 126 zájemců, úřad schválil 43 žádostí.

Témata:  nezaměstnaní nezaměstnanost práce

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.